Nedakonice

Kde: Nedakonice, okres Uherské Hradiště
Cena: zdarma
Jak se tam dostat: Nedakonice jsou patnáct minut jízdy autem od Uherského Hradiště
Čím jsou zajímavé: Po vzoru Žižkova Tábora vzniklo koncem roku 1420 husitské ležení v Nedakonicích. Nový tábor byl opevněný a vojensky organizovaný. Jeho poloha mezi lužními lesy a bažinami ho dokonale chránila před okolím. Tábor rozpustili husitští kněží, když na Moravu zamířil císař Zikmund se svými vojsky. Novotáborští, kteří podnikali útoky proti blízkým klášterům, by takové přesile nemohli vzdorovat. Nedakonický tábor kněží rozpustili ve druhé polovině roku 1421.

Betlémská kaple

Kde: Praha
Cena (plná/snížená): 60/30 korun
Jak se tam dostat: v centru města blízko nábřeží Vltavy, osmdesát metrů od Náprstkova muzea
Čím je zajímavá: Mezi roky 1402 a 1412 kázal v Betlémské kapli Jan Hus. V roce 1412 se v kapli uskutečnilo slavnostní pohřbení tří Husových stoupenců, kteří se bouřili proti odpustkům. Dva roky poté zavedl husitský kazatel Jakoubek ze Stříbra přijímání podobojí, které v Betlémské kapli praktikovali až do roku 1622. O více než 160 let později zchátrala a její rekonstrukci v polovině dvacátého století projektoval architekt Jaroslav Fragner.

Novoměstská radnice

Kde: Praha
Cena (plná/snížená): 60/40 korun
Jak se tam dostat: tři minuty chůze z tramvajové zastávky Novoměstská radnice na rohu Karlova náměstí
Čím je zajímavá: K Novoměstské radnici neodmyslitelně patří první pražská defenestrace. Třicátého července roku 1419 vyhodili stoupenci Jana Želivského, pozdějšího vůdce pražských radikálních husitů, protihusitské konšely z oken radnice. Podle svědectví Vavřince z Březové byl jedním z útočníků na radnici Jan Žižka. Událost odstartovala období husitských válek a třicátého července si lidé připomenou výročí 600 let od defenestrace.

Zřícenina hradu Vlčtejn

Kde: Vlčtejn, okres Plzeň-jih
Cena (plná/snížená): zdarma
Jak se tam dostat: pětadvacet minut cesty autem jihovýchodně od Plzně, dvě minuty chůze od Obecního úřadu Vlčtejn
Čím je zajímavá: Hrad Vlčtejn, před válkou patřící Rožmberkům, byl na začátku husitské revoluce oporou katolíků. Proto stavbu v roce 1421 dobylo Žižkovo vojsko pod vedením Jana Svojšeho ze Zahrádky a Vlčtejn, u katolické Plzně, ovládl kalich. Strakonická jednota a Jiří z Poděbrad podepsali jedenáctého června 1450 mírovou „vildštejnskou“ dohodu. Postupem času však hrad přestal vyhovovat nárokům majitelů a stal se zříceninou.

Fotogalerie: Prohlídky vlčtejnské zříceniny

Památník Jana Husa

Kde: Brno
Cena: zdarma
Jak se tam dostat: památník je postavený v brněnských Soběšicích
Čím je zajímavý: „Učil a kázal pravdu. V upomínce smrti mučedníka mistra Jana Husa“, stojí na památníku v brněnských Soběšicích. Pravda byla častým tématem Husových poselství. „Zlořečený je ten, kdo ji zradí pro kus chleba,“ kázal. V roce 1915 nechali místní k 500letému výročí mistrova upálení v Kostnici vztyčit upomínku. Původní kamenný památník byl za minulého režimu zahrabán do země při budování nové soběšické silnice. Sokolové památník vykopali, do revoluce ho ukrývali ve stodole a poté opět vztyčili.

Rodný dům mistra Jana Husa

Kde: Husinec, okres Prachatice
Cena (plná/snížená): 50/30 korun
Jak se tam dostat: čtyřicet minut autem na jih od Strakonic, na Husově ulici poblíž Sboru Církve bratrské v Husinci
Čím je zajímavý: Číslo 36 značí v Husově ulici v Husinci jedinečný dům. Narodil se v něm totiž mistr Jan Hus, jehož jméno nese husitské hnutí. Do bílého domu se zahradou mohou lidé nahlížet už od roku 1873. Budova od svého vzniku však podstoupila několik přestaveb způsobených opakovanými požáry a museli ji i znovu postavit. Od oslav 500 let v roce 1869 je na domě Husův reliéf od sochaře Schnircha.

Fotogalerie: V Husinci bylo otevřeno Centrum Mistra Jana Husa

Tábor

Kde: Tábor
Cena: zdarma
Jak se tam dostat: Jihočeský kraj, Tábor leží na řece Lužnici
Čím je zajímavý: Husité založili Tábor v roce 1420. Pojmenovali ho podle hory Thabor, která leží nedaleko Nazaretu v dnešním Izraeli. Noví obyvatelé města odevzdávali svůj majetek do kádí a všichni se řídili pouze božími zákony. Po prohrané bitvě u Lipan se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským a Tábor se stal královským městem. Mezi nejnavštěvovanější místa ve městě patří Husův park, Stará radnice nebo Kostnický dům s gotickými prvky, který je prohlášen za národní kulturní památku.

Fotogalerie: Husitské muzeum

Trocnov

Kde: Trocnov, okres České Budějovice
Cena: zdarma
Jak se tam dostat: dvacet minut cesty autem na jihovýchod od Českých Budějovic
Čím je zajímavý: Trocnov je rodištěm husitského vojevůdce Jana Žižky, známého mimo jiné pro své použití vozových hradeb tvořených bojovými vozy. Žižka v bitvách nejprve přišel o jedno oko a následně mu  bojovníci poranili to druhé. I s poraněným zrakem však pokračoval v bojích. Husitský vojevůdce zemřel v říjnu roku 1424 v Přibyslavi na následky nemoci. Osm minut autem od Trocnova se také na více než jedenácti hektarech rozprostírá zpoplatněný Památník Jana Žižky z Trocnova.

Fotogalerie: Památník Jana Žižky v Trocnově

Hrad Kunětická hora

Kde: Kunětice, okres Pardubice
Cena (plná/snížená): 80/60 korun
Jak se tam dostat: Kunětice leží severně od Pardubic
Čím je zajímavý: Hrad na Kunětické hoře stojí od konce třináctého století. Od Kunětické hory vyrazili husité v roce 1420 dobýt Hradec Králové. Majitel hradu Diviš Bořek prohrál s Janem Žižkou bitvu o Hradec Králové a stáhl se zpátky na horu, kde založil nový hrad a sídlo nedalekého Opatovického kláštera. Bořek stál na straně umírněných husitů a po bitvě u Lipan získal do zástavy celé rozsáhlé okolí Kunětické hory. Po smrti Bořka připadl hrad synovi Jiřího z Poděbrad.

Fotogalerie: Oprava hradu Kunětická hora

Žižkův buk

Kde: Dobrá Voda, okres Havlíčkův Brod
Cena: zdarma
Jak se tam dostat: nedaleko od obce Malčín je osada Dobrá Voda. Necelých tři sta metrů jihovýchodně od ní buk roste
Čím je zajímavý: Místní památný buk i pramen vody jsou spojené s Janem Žižkou, který v roce 1422 porazil Zikmundova vojska u Kutné Hory a prchající vojáky pronásledoval až k dnešnímu Havlíčkovu Brodu. Podle pověsti Žižka zastavil u Malčína, aby si odpočinul a napil se. Vodu označil za dobrou a tento název převzala celá osada, které se tak říká doteď. Žižka s družinou odpočíval pod třináct metrů vysokým bukem, který je po něm pojmenovaný.

VOJTĚCH DUFEK, JAN MAZAČ