„Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzového stavu. Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi,“ potvrdil na twitteru moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Asociace krajů ČR pak vydala společné prohlášení, kde po Babišově kabinetu požaduje například i přípravu pandemického zákona „v co nejkratší možné legislativní lhůtě“.

Od 1. března má podle hejtmanů Babišův menšinový kabinet, který po zamítavém postoji KSČM nesehnal většinu v Poslanecké sněmovně, zajistit testování učitelů i nepedagogických pracovníků ve školských zařízení a všech zaměstnanců ve firmách. Od pondělí bude zrušeno omezení úředních hodin institucí veřejné správy, vláda však nezrušila ani třeba zákaz vycházení.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poděkoval hejtmanům za korektní a věcné jednání. „Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologkého hlediska velmi složitá. Při pokračování nouzového stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji,“ uvedl na twitterovém účtu. Blatný přes účet ministerstva zdravotnictví poděkoval hejtmanům za „konstruktivní a věcný přístup“ a ocenil také profesionální přístup ředitelů krajských hygienikých stanic.

Hřib: Pražané by byli vystaveni mediálnímu lynči ze strany premiéra

Primátor Hřib v tiskovém prohlášení uvedl, že prosazoval „restart“ v podobě ukončení nouzového stavu a zavedení mírnějších opatření v režimu zákona o ochraně veřejného zdaví. Vždyť v pátek pražský krizový štáb doporučil primátorovi vyhlásit stav nebezpečí. Ale Hřib zůstal s opačným názorem v Asociaci krajů ČR „zcela osamocen“.

„Lidé už nevěří opařením, protože ti, kdo je zavádějí, je sami nedodržují. Opatření zjevně nefungují – kdyby fungovala, krize už by byla vyřešená, protože by se lidé prakticky nepotkávali. Věřím, že by pak lidé opatření lépe dodržovali, kdyby takovou sebereflexi vláda projevila,“ vysvětlil Hřib, proč nechtěl Babišově vládě poskytnout „bianco šek“ na další prodloužení nouzového stavu. 

Primátor hlavního města v prohlášení napsal, že kolegům jejich hlasování nevyčítá i vzhledem k tomu, že v krajích často řeší daleko horší problémy, než má Praha. Jako příklad dal tři zavřené okresy v Karlovarském a Královehradeckém kraji. Metropole díky velkým fakultním nemocnicím navíc má podstatně vyšší kapacity lůžkové péče než v jiných oblastech republiky.

„Za těchto podmínek nedává smysl, aby Praha fungovala v jiném režimu než ostatní kraje. Pokud by navíc v Praze byly otevřeny služby, maloobchod (byť s kapacitními omezeními) a sportoviště a v jiných krajích nikoliv, tak by do hlavního města masivně proudili lidé odjinud, což by situaci ještě zhoršilo. Obyvatelé Prahy by pak byli zbytečně vystaveni mediálnímu lynči ze strany premiéra za zhoršení epidemie, i když by za to sami nemohli,“ obává se Hřib a zmínil také páteční slib, že bude postupovat stejně jako středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Hřib k nedělnímu jednání v rámci pražské koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) přizval také magistrátní opozici, tedy zástupce ODS a hnutí ANO. Šéfka zastupitelského klubu občanských demokratů Alexandra Udženija tento krok veřejně pochválila a uvítala, že panuje shoda na prioritách jako otevření škol nebo služeb fungujících „jeden na jednoho“ (například kadeřnictví).

Otázkou je, co bude dál. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) totiž napsal premiéru Babišovi otevřený dopis, v němž zdůrazňuje, že obcházení parlamentu je v tomto případě protiústavní. Rozhodnutí o prodloužení nouzového stavu na 14 dní mohou zrušit poslanci nebo na základě napadnutí ze strany senátorů může zasáhnout také Ústavní soud.

Pražský primátor na sociálních sítích ještě dodal, že se k žádosti o delší nouzový stav připojil s „těžkým srdcem“. V závěru prohlášení výrazná tvář Pirátské strany dodává: „Pokud se nic nezmění, stále budeme ve zvládání pandemie na chvostu Evropy. Nemůžeme dál fungovat jako dosud, to nikam nevede. Doufám, že vláda konečně začne jednat.“

Magistrát hlavního města Prahy v neděli večer oznámil, že v reakci na rozhodnutí vlády rozšíří úřední dobu až od středy 17. února 2021. Stejný postup doporučuje uplatnit také městským částem, a to kvůli zajištění dostatečných příprav a hlavně včasného informování obyvatel.

Usnesení rady Asociace krajů České republiky
1. Konstatuje, že odpovědnost za zvládnutí krizové situace je především na Vládě ČR, žádost o nový nouzový stav považujeme za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Proto navrhujeme vyhlášení nového nouzového stavu (NS) jen na dva týdny a vyzýváme parlamentní politické strany k dohodě na dalším postupu.

2. Konstatuje, že NS je výjimečný nástroj krizového řízení, proto AKČR vyzývá Vládu ČR k urychlenému projednání návrhu nového pandemického zákona v co nejkratší možné legislativní lhůtě.

3. Souhlasí s návrhem, aby postupný návrat do škol začal v termínu od 1. 3. 2021, nejprve žáci a studenti posledních ročníků a následně další ročníky. A vyzývá Vládu ČR, aby NS využila především pro zajištění těchto kroků.

4. Vyzývá Vládu ČR aby při otevření škol došlo k zařazení pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců škol a dalších školských zařízení do očkovací strategie a zajistila jejich registraci do CRS od 1. 3. 2021.

5. Vyzývá Ministerstvo zdravotnictví, aby vzalo na vědomí návrhy AKČR na další kultivaci krizových opatření a navrhlo jejich postupné zavedení v závislosti na vývoji epidemie zejména v oblasti obchodu a služeb kultury a amatérského sportu to co v nejkratším termínu za přesně definovaných protiepidemických opatření.

6. Vyzývá Vládu ČR, aby do 1. 3. 2021 zajistila podmínky pro samotestování ve firmách, včetně finanční podpory a vytvoření jasných podmínek pro firmy. AKČR vnímá testování zaměstnanců ve firmách jako zásadní krok pro zlepšení pandemické situace.

7. Souhlasí se zrušením omezení úředních hodin institucí veřejné správy od 15. 2. 2021.

8. Vyzývá vládu k pravidelným týdenním jednáním o krizových opatřeních s AKČR a všech plánovaných změnách v nich v pravidelných desetidenních periodách a vždy vyhodnocování na základě vývoje počtu pacientů na JIP a ARO.