Cesty po republice

Je zakázán pohyb mezi okresy. Pokud například mají lidé chalupu jinde, nebo jezdí přes týden do práce do jiného okresu, než žijí, musejí si vybrat jedno z míst. V tom, ve kterém budou na začátku opatření, tedy od pondělí, pak musejí setrvat po celé tři týdny. Do jiného místa až na výjimky nebudou smět.

Výjimky při cestách

Cestování po okrese mezi jednotlivými obcemi nebo městy bez potvrzení nebo prohlášení je možné pouze tehdy, když lidé půjdou na nákup, do úřadu, k lékaři nebo budou pečovat o osobu blízkou (staré rodiče nebo děti ve střídavé péči). Naopak nebudou smět na návštěvu za příbuznými.

Zkrátka by se povětšinou měli držet ve své obci a mimo ni cestovat pouze ze závažných důvodů. V Praze bude možné se libovolně pohybovat mezi jednotlivými městskými částmi jako by to byla jedna obec. 

Obydlí mimo místo trvalého bydliště

Pokud lidé v reálu žijí jinde, než je jejich trvalé bydliště, měli by se při kontrole prokázat například nájemní smlouvou nebo potvrzeními o placení plynu či elektřiny, z něhož bude jasné jejich současné bydliště.

Čím vším se prokázat u kontrol

Při cestách mimo okres nebo katastr obce by se lidé měli prokazovat policistům například na papír předem napsaným čestným prohlášením, kam cestují. Napsat to mohou i na formulář dostupný na internetu, který si můžete stáhnout ZDE. Budou tam muset uvést místo, čas a cíl cesty.

Pokud budou lidi mít jiné potvrzení, například žádanku od lékaře, měli by si ji vzít s sebou. V případě cest za prací mimo okres, kde žijí, by u sebe měli mít například pracovní smlouvu s místem výkonu práce, nebo potvrzení od zaměstnavatele, kde bude vedle místa práce uvedeno i místo, kde žijí.

Jak je to s rouškami, procházkami a dalšími nařízeními si přečtěte zde:

Jaké hrozí sankce

Policie má dodržování kontrolovat. Lidé mohou dostat pokutu až dvacet tisíc korun.