„Nechceme tolerovat pokračující rozklad politické kultury v naší zemi. Nechceme tolerovat, že se normou stává obcházet zákony, být ve střetu zájmů a veřejně lhát,” prohlásil Minář. Dav skandoval „Hanba!” a „Demisi!”

Na pořádek dohlíželo několik desítek policistů, informovala Policie ČR na svém twitteru. 

Poté se dav vydal na pochod z Václavského náměstí k úřadu vlády, kam dorazili kolem 19:30. Podle Mináře měl v některých místech průvod délku až 1,5 kilometru.

Poté vyzývali Babiše, aby přišel mezi ně. Ten byl ale ve stejné chvíli byl na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Protestující na místě také nechávali papírové obrázky strak.

Na Klárově pak promluvili zástupci opozičních stran. Pozváni byli Piráti, Starostové a nezávislí, KDU-ČSL, TOP09, ODS, ČSSD, Strana zelených i nová iniciativa poslance Jana Čižinského. Vládní ČSSD však na poslední chvíli účast odmítla.

Poslanci mluvili mimo jiné i o tom, jakou změnu nabízí v české politice i společnosti. Jednou z nich by mohla být úprava volebního zákona, aby každý hlas měl stejnou váhu.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl, že v současnosti žijeme v "nejtemnějším období" od roku 1989 kvůli ohrožení právního státu či svobody médií. Jeho strana má podle něj stále elán a sílu proti tomuto bojovat. Spolupráce demokratických politiků a občanské společnosti může podle Bartoše vést ke změně.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je potřeba dodržovat právní principy státu, mít nezávislé soudy a média jako hlídací psy demokracie, dále také svobodu pro občanskou společnost.

"Andreje Babiše porazíme jedině ve volbách. Pojďme do toho společně," vyzval. Poukázal také na potřebu změny volebního zákona, protože váha hlasů není údajně rovná. Pomoct k tomu má iniciativa rovnevolby.cz

„Je dobře, že se politici různých stran sešli na pódiu,“ řekla Miroslava Němcová z ODS. Hlavním problémem současnosti je podle ní oligarchizace české politiky v čele s premiérem Babišem a prezidentem Zemanem. Je potřeba se společně tomuto spojení postavit.

Rostoucí zájem

„Ohromně nás povzbuzuje trvale rostoucí zájem, motivace a aktivita příznivců a organizátorů akcí po celé ČR, kteří naplňují naši vizi občansky aktivní sítě. Vzniká tak jedinečný, vzájemně propojený živý organismus, pravé a plodné podhoubí demokracie,“ uvedl předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. 

Přesně před týdnem se demonstranti rovněž sešli na Václavském náměstí v Praze, odkud se přesunuli na hlavní nádraží. Lidé při protestu zaplnili horní patro hlavní haly a stáli také v průchodech k nástupištím, rozdávali letáky a volali hesla namířená proti předsedovi vlády. Také spodní hala byla zhruba z poloviny plná. Podle organizátorů se demonstrace účastnilo 60 tisíc, dle policie až 35 tisíc lidí.

Na náměstí promluvili předseda pořádajícího spolku Mikuláš Minář a místopředseda Benjamin Roll, ředitel Transparency International David Ondráčka nebo bývalý zaměstnanec Státního fondu životního prostředí Leo Steiner. Na závěr si účastníci zazpívali státní hymnu.

Střet zájmu

Demonstrace svolal Milion chvilek po událostech minulých týdnů. Podle auditu Evropské komise, který zveřejnila některá média, Babiš porušil české i evropské předpisy o střetu zájmů. Nadále totiž ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace.

Česko podle auditu přijde o stovky milionů korun. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zároveň zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové v kauze Čapí hnízdo a věc vrátil k došetření.