Na olympijský turnaj se kvalifikovali poprvé v životě, nadšení v dánských ulicích by se dalo doslova krájet. Není divu, po několika neúspěšných pokusech, kdy mnohdy scházelo opravdu jenom málo, byl postup do Pekingu více než spravedlivým zadostiučiněním. Dánsku se splnil velký hokejový sen. 

A to hned dvakrát. Úspěšnou kvalifikaci totiž zapsali nejen mužští hokejisté, ale rovněž tým žen, který mimochodem v pondělním klání základní skupiny zaskočil rozjetý výběr českých hráček a tím si připsal historicky první vítězství Dánska na olympijské scéně. 

Jaromír Jágr, muž mnoha rekordů a primátů. Pětkrát reprezentoval Česko na olympiádě!
Olympijský hokej v unikátních datech: Známe české bašty, Morava je slabá

Země Vikingů a krásných přístavů tak rázem ožila hokejem. „Je to obrovský krok pro celou zemi. Věřím, že tento úspěch probudí mezi mladými sportovci zájem o hokej a naše základna se bude dále rozvíjet,“ řekl Frans Nielsen, nejzkušenější člen mužského výběru.

Je pochopitelné, že Dánové nepojedou do Pekingu svést krvelačný souboj s hokejovými giganty o medailové pozice, avšak nálepka úplného outsidera jim může slušet. A věřte, že také bude. Pokud by někdo pochyboval, stačí jenom připomenout neuvěřitelné tažení dánských fotbalistů na loňském Euru. Těm také nikdo nevěřil. A poté zatnuli tipec téměř celé fotbalové Evropě. 

„Nemyslím si, že bychom sem mohli přijet a očekávat, že vyhrajeme zlato. Ale člověk nikdy neví. Půjdeme den po dni, zápas po zápase a budeme doufat, že všechny překvapíme,“ dodal sebevědomě Nielsen. 

Seveřané dokážou potrápit

A podceňovat Dány se rozhodně nevyplatí. Ostatně o tom se národní tým na mezinárodní scéně již několikrát přesvědčil, vzájemné duely nikdy nebyly oblíbeným menu pro české fanoušky. V trápení, jež na loňském šampionátu skončilo až po nájezdech, se netřeba více rýpat. 

Je zkrátka třeba nalít si trochu čistého vína a přiznat si, že úvodní představení na Dálném východě nebude žádnou procházkou růžovým sadem. Dánové budou sázet na své dvě ústřední hvězdy. Dva finalisté Světového poháru z roku 2016, dva borci s letitými zkušenostmi ze zámoří.

Dánská hokejistka Michelle Weisová překonává českou brankářku Viktorii Švejdovou v utkání olympijského turnaje žen v Pekingu.
Smolná prohra. Hokejistky padly s Dánskem, i přesto jdou do čtvrtfinále

Frans Nielsen a Mikkel Boedker. První zmiňovaný prožil v NHL 14 fantastických sezon, asistenta kapitána dělal jak v dresu Islanders, tak poté i v Detroitu. Až loni se vrátil zpátky do Evropy a jako tahoun německého Berlína pomohl své rodné zemi k historické kvalifikaci na olympiádu. V sedmatřiceti letech jej tak nyní čeká možná životní turnaj.  

Věrného komplice a parťáka mu bude v útoku dělat dvaatřicetiletý snajpr švýcarského Lugana, jenž si v zámoří vysloužil také velice úctyhodnou vizitku. Válel v dresu Phoenixu, hrál po boku Tomáše Hertla v San Jose a naposledy bavil tribuny také v kanadské Ottawě. A tito dva pospolu dokážou opravdu velké věci.  

Trable s pozitivními testy

Jenže než se tito dva stihli v Pekingu vůbec rozbruslit a strhnout tým houževnatých Vikingů k velkým výkonům, zasáhla kabinu Dánska nepříjemná zpráva. Po příletu do Pekingu vyšel hned šesti hráčům pozitivní výsledek na koronavirus a nad dalším scénářem v dějišti her visely velké otazníky.

„Je to hrozné, ale co chcete dělat. Nezbývá vám nic jiného než se s tím prostě smířit. Myslím, že všechny týmy se teď především modlí a doufají, že turnajem projdou bez velkého počtu nakažených,“ uvedl lídr dánské party Nielsen. 

Dánský tým tak byl na několik dní při trénincích bez svých důležitých akvizic základní sestavy, jedním z izolovaných byl i kanonýr Boedker. V jeho případě se však údajně mělo jednat pouze o falešný výsledek pozitivního testu. Tak či onak, premiéra Vikingů pod pěti kruhy dostávala hned ze začátku nepříjemné šrámy. 

David Sklenička na kempu národního týmu.
Volný čas v Pekingu? Z vesnice nás skoro nikam nepustí, líčí obránce Sklenička

Nakonec to ale stejně jako v případě českého týmu v Praze a později i Pekingu dopadlo dobře a oba týmy se už zdají být definitivně připraveny na středeční odšpuntování hokejového maratonu pod pěti kruhy. Karty jsou rozdány, role favorita je i přes dánské nadšení v rukou Pešánova výběru.

„V turnaji nekoukáme dál než na zápas s Dánskem. Já vím, že to zní jako klišé, ale tak to prostě je. Uděláme vše pro to, abychom do turnaje dobře vstoupili,“ ujistil lodivod národního týmu. 

Jako jednička půjde do brány Šimon Hrubec, do úvodního klání pak povede české hokejisty jako kapitán šestatřicetiletý útočník Roman Červenka. Na lavičku by se měl již připojit asistent trenéra Jaroslav Špaček, jeho jmenovce Michaela však do dějiště Her stále nepustí pozitivní test.

Startuje olympijský turnaj, ve kterém by jakékoliv klopýtnutí mohlo znamenat velké komplikace. Dánové cítí šanci překvapit, český výběr má jasný úkol: rychle zhasit rozžhavený plamen nadšených Vikingů.