Loď, která v sobotu 30. července dvě hodiny po poledni vyplula ze Staré k Nové Živohošti, vezla 49 lidí. Nikoli maximální přípustný počet 33 osob, jak tehdy tvrdil převozník hovořící o tom, že přehled měl podle toho, jak se zaplňovala místa.

Ten trval na tom, že problém přinesla vlna od nějaké jiné lodi. O vlnách od dvou člunů projíždějících kolem ostatně hovořili i někteří z převážených pasažérů.

Na lodi vypukla panika 

Na vině ovšem bylo přetížení; za normálních okolností by loď vlnám čelila bez komplikací, naznačují závěry policie. Podle nich se na hladině Vltavy nakupilo hned několik chyb obsluhy.

Přetížení plavidla totiž nebylo jediným problémem: chybělo i dostatečné množství záchranných pomůcek – a také organizace dění na palubě chaos jen podpořila. Dokonce natolik, že na lodi nastala panika, v níž lidé začali převoz opouštět.

Jachtaři pomáhali zachraňovat trosečníky

„Vůdce plavidla umožnil nastoupit většímu počtu lidí, než je povoleno. Následkem toho mělo dojít ke značnému ponoru – a k zalití přední paluby vodou. Poté měl ještě dotyčný vydat pokyn, aby se cestující přesunuli na záď lodi – a následně došlo k jejímu postupnému zatopení až do dvou třetin výšky střešní konstrukce," přiblížila Schindlová sled problémů, v jejichž důsledku loď zůstala pod hladinou – byť se zcela nepotopila.

Naštěstí byli kolem jachtaři účastnící se závodu. Právě účastníci regaty zasáhli a začali trosečníky zachraňovat; házeli jim záchranné pásy a kruhy, takže se všichni dostali v pořádku na souš a nikomu nic vážného nestalo.

Na místo dorazili záchranáři 

Jachtaři navíc následně poskytli cenná svědectví, jež společně s výpověďmi převážených lidí i svědků pozorujících dění ze břehu umožnily přesně zjistit, co a jak se odehrálo. Pro detektivy příbramské policie, kteří mapovali všechny okolnosti a souvislosti, nebylo jednoduché výslechy zorganizovat: jednak bylo svědků hodně, jednak řada z nich pochází z Prahy i dalších vzdálenějších míst.

Na místo neštěstí dorazili i vodní záchranáři Českého červeného kříže z Prahy, kteří na Slapech v sezoně drží službu; pomoc přivolali lidé odpočívající na nedaleké pláži.

Převozník je obviněný

Středočeští záchranáři dokonce povolali i vrtulník – nakonec ovšem zdravotníci mnoho práce neměli. K vážnější újmě nepřišel nikdo; mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová v létě uvedla, že na břehu byla ošetřena jedna žena. Několik dalších cestujících si postěžovalo, že byli z potopení lodi otřeseni.

Převozníka nyní příbramští kriminalisté obvinili z obecného ohrožení z nedbalosti," konstatovala v pátek Schindlová. Připomněla, že za tento trestný čin stanovuje trestní zákoník šest měsíců až pět let pobytu za mřížemi.

Čtěte také: Dva ztroskotance zachránili, dvě těla už se však nehýbala