Vlastně pardon - nyní vězně přivezeného do metropole z Ostrova nad Ohří. Každopádně ale muže, který čelí obžalobě z vraždy policistky ve službě.

Loni 2. května večer prchal Novák po silnicích Prahy-východ a Mělnicka. Ujížděl, aby unikl policejní hlídce. Podle vlastních slov chtěl zmizet proto, aby nebyl opětovně přistižen, jak porušuje udělený zákaz řízení. Toho, co bylo špatně, by se ale našlo mnohem víc.

A nejde jen o zmiňované drogy, kdy se kromě pervitinu našly také stopy po marihuaně. Papíry neměl nejen řidič, ale ani jeho vozidlo. Novák totiž seděl za volantem Škody Octavia bez povinného ručení, které ani nebylo přihlášeno - a namontované poznávací značky pocházely ze zcela jiného vozu.

Navíc byly na autě provedeny nestandardní úpravy vylučující způsobilost vozu k provozu na pozemních komunikacích. To, že u auta, údajně chystaného pro jeho přítelkyni, s kamarádem pozměnili sání i výfuk, připustil v jednací síni i obžalovaný.

Policejní auto jako zátaras

Divoká snaha uniknout skončila tragicky poblíž Kostelce nad Ladem, kde uprchlíkovi s brandýskými policisty v zádech postavili policisté z Mělnicka do cesty služební vůz s blikajícími majáky jako zátaras. Ujíždějící řidič zde sice zpomalil, ale v rychlosti kolem 72 km/h za hodinu srazil policistku; následně havaroval do pole.

Žena, která utrpěla devastující zranění, po převozu do nemocnice zemřela. Naděje na její záchranu byla nulová, zaznělo ve čtvrtek v jednací síni. Soudní lékař Jiří Hladík označil zranění jako neslučitelná se životem.

Pokračování kauzy v květnu

Krajský soud v Praze odročil případ na 6. května. Musí ještě vyslechnout dopravní policisty a projednat znalecký posudek z oboru dopravy, který nechala vypracovat rodina obviněného mladíka. Za vraždu úřední osoby, z níž je obžalován, hrozí Novákovi 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Svědkyně ohlásila pokus o úplatek
Zatímco státní zástupce Tomáš Milec nepochybuje o tom, že sražení policistky byl cílený útok za použití auta, obžalovaný hovoří o neštěstí. Hájí se tím, že policistku neviděl, vůbec o ní nevěděl – a zaznamenal ji až v okamžiku nárazu. Podle jeho verze měla žena na sobě pouze tmavou uniformu a nikoli z daleka viditelnou reflexní vestu, jak uvádí policie.

Ve středu, kdy byl proces zahájen, potvrzovala také dvojice kamarádů a spolujezdců obžalovaného, že ani oni si ženy u auta nevšimli. Další svědkyně, žena, který seděla v autě nedaleko místa tragédie, prý dokonce dostala nabídku, aby existenci výstražné vesty zapřela za třicet tisíc korun – a v jednací síni svou výpovědí potvrdila verzi obžalovaného. Tenhle návrh údajně měla dostat po středečním zahájení hlavního líčení.

Svědkyně však nekývla, vše oznámila policii – a pokus o ovlivnění svědecké výpovědi zůstává předmětem šetření. „Prověřování stále probíhá," konstatoval ve čtvrtek žalobce Milec. Pražská policie skutečně již ve středu zahájila úkony trestního řízení pro podezření pro podplácení. Ve spise figuruje 36letý muž, který je stíhán na svobodě.

Čtěte také: Neviděl jsem ji, řekl souzený mladík o sražené policistce