Detektivové I. obvodu jim prozatím přičítají pět na sobě nezávislých případů krádeží spáchaných v průběhu března, při nichž je zachytily bezpečnostní kamery – přičemž způsob provedení a sehranost dvojice naznačuje zkušenosti z minulosti.

Napovídá tak, že dotyční, kteří se prezentují jako partnerský pár, toho mohou mít na svědomí mnohem, mnohem víc. „Na lov většinou vyrážejí do obchodních center, kde je zajímá především elektronika. Nenechají si ale ujít ani žádnou příležitost, kdy si majitelé dostatečně nehlídají své věci," přiblížila Martínková prozatím získané poznatky o pachatelích.

První ze známých případů se odehrál přímo v centru metropole, v kavárně v Kozí ulici. Tam se dvojice obohatila o téměř dvacet tisíc korun. Kamery ukázaly, že podezřelí se při příchodu do provozovny chvíli rozhlíželi – a pak udeřili: z kabátu, který měl jeden ze zákazníků přehozený přes židli, v nestřeženém okamžiku sebrali dva mobilní telefony. Následně se vytratili.

Číhání na příležitost

O čtyři dny později – zrovinka to bylo na Mezinárodní den žen – krátce po půlnoci pár ukázal, že pro něj není problém okrást i obsluhu. Stalo se to při návštěvě hotelového baru v Praze 1, kde si dvojice objednala pití.

Posezení u barového pultu však ve skutečnosti nebylo popíjením, ale číháním na vhodnou příležitost. Jakmile se naskytla, muž pokradmu vlezl za bar (ano, doslova se tam proplížil), bleskově sebral kasírtašku s více než osmi tisícovkami – a kořist okamžitě předal své společnici. Společně pak pár odešel.

V naprostém klidu, aniž na sebe upozornila jediným rychlým či jakkoli neobvyklým pohybem, kradla dvojice o 15 dní později v prodejně s elektronikou v Letňanch. Tam se jí během obchůzky kolem vystaveného zboží společně podařilo nechat zmizet v dámské tašce notebook za téměř třicet tisíc korun. Stačilo si vyčíhat chvilku, během níž se prodavač věnoval jinému zákazníkovi.

Jeden lup nestačil

Hned o den později se dotyční napakovali vskutku důkladně. A dokonce opakovaně v rozmezí pár hodin. Nejprve se objevili v jednom z obchodů v nákupním centru na Českomoravské ulici, odkud si odnesli dva nové telefony za téměř deset tisíc. „Tento lup jim ale zřejmě nestačil, a proto se ještě tentýž den ochomýtali na Praze 1, kde je kamerové systémy zaznamenaly během krádeže notebooku za téměř dvaašedesát tisíc korun," připomněla Martínková na adresu podezřelých.

Celkem jim toho policisté nasčítali za 130 tisíc korun. Prozatím. Sečteno a podtrženo ještě zdaleka není, předpokládají kriminalisté, že v průběhu šetření mohou přibýt další položky.

Protože se dvojici zatím nedaří vypátrat, kriminalisté se obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc. Jakékoli poznatky, které by s případem mohly souviset, jsou vítány na známém čísle bezplatné linky tísňového volání 158; lze je také předat na kterékoli policejní služebně.