Zlodějští kumpáni se do domku hrnuli jak velká voda. Zamčené nebyly ani branka do zahrady ani vchodové dveře, a tak se nemuseli zdržovat klepáním. Zatímco jeden z kompliců se někam ztratil, druhý z dvojice pak oslovil majitele.

A došlo na obehranou písničku: já jsem zástupce společnosti ČEZ, který vám nese tisícovku přeplatku, tvrdil příchozí seniorovi. Jenže - byl tu problém: jako z udělání má zrovinka jenom pětitisícovou bankovku, kterou by bylo potřeba rozměnit… Přesně tenhle trik využívají vykukové zaměřující se na klamání seniorů k tomu, aby své oběti přiměli ukázat, kde nají schované své úspory!

Tentokrát se ale věci vyvinuly jinak, než bývá v podobných případech běžné. Důchodce sice opravdu odešel do další místnosti v domě, aby přinesl peníze, které by mohl vrátit nazpátek - hned ale zjistil, že tam není sám: narazil na druhého z pachatelů. Křikl na něj, načež oba návštěvníci rychle zmizeli.

Zmizelo šestadvacet tisíc

Bohužel neutekli s prázdnou, konstatovala v pondělí policistka Jana Dětská. „Když poškozený kontroloval své finance, které měl uložené v tašce volně na židli, zjistil, že mu byla odcizena hotovost ve výši 26 tisíc korun," připomněla.

A po zlodějích se slehla zem. Pátrání přitom nebude jednoduché. Kriminalisté vědí jen to, že hledají dvojici mužů tmavé pleti, vysokých asi 170 až 180 centimetrů.

To, že zloději mají spadeno na peníze seniorů, není bohužel výjimkou ani v okolí Prahy. Dětská v pondělí připomněla prosincový případ, kdy dosud neznámý zloděj obalamutil ženu z Roztok.

„Neznámý mužvyužil jejího vysokého věku, vydával se za jejího souseda a požádal ji o částku 8000 Kč na zaplacení složenky pro svoji babičku - že jí peníze následně vrátí," přiblížila policistka Dětská úskok vykuka, kterému nešlo o nic jiného než o vlastní obohacení.

Peníze mu žena skutečně dala; zpátky pochopitelně nedostala ani korunu.

Policie radí:

Neotevírejte dveře, pokud nevíte, kdo je za nimi. Pořiďte si panoramatické kukátko, které umožní si osobu za dveřmi dobře prohlédnout, a instalujte si na vstupní dveře bezpečnostní řetízek, který udrží dveře pouze pootevřené.

Nedůvěřujte neznámým lidem a nikoho cizího do svého bytu nepouštějte. Buďte obezřetní, i když vás někdo požádá o pomoc - například při nevolnosti, předání zásilky vašemu sousedovi a podobně. Situaci můžete řešit, aniž byste dveře otevřeli: třeba zavoláním sanitky nebo souseda.

Zvoní-li opravář, zaměstnanci plynárenských, vodárenských, energetických nebo podobných firem, nechte si předložit služební průkaz přes dveřní kukátko nebo dveře zamčené na řetízek - a raději zavolejte na instituci, na kterou se pracovník odvolává. Odečty spotřeby jsou vždy předem nahlášené, proto není obvyklé, aby zaměstnanci těchto firem chodili bez ohlášení.

Nemějte doma uloženou vyšší finanční hotovost. Pokud nevlastníte dobře ukrytý nebo zabudovaný trezor, své úspory si uložte do bank nebo spořitelen.