Potraviny, cigarety, oblečení – a pak cokoli, co se dá dobře zpeněžit: především starožitnosti, televize, rádia, videa či fotoaparáty. Tak obyčejně vypadá kořist, kterou si lapkové odnášejí z rekreačních objektů v okolí Prahy.

A často je to ani nestojí velké úsilí. „Majitelé leckdy nechávají své chaty nezajištěny,“ varuje Štěpánka Zatloukalová z policejního ředitelství pro Prahu-venkov.

Vykrádání s autem

V současných volných dnech je sice v rekreačních oblastech živěji, než bývá v zimě obvyklé, ale nenechavci dobře vědí, že tento ruch s odezněním silvestrovských oslav zase utichne. To pak bude vhodná chvíle pro jejich rejdy.

„Pachatelé krádeží vloupáním si rádi vybírají především odlehlé nezabezpečené objekty, ke kterým se dá dobře zajet automobilem,“ připomíná dlouholetou zkušenost mluvčí středočeské policejní správy Soňa Budská.

Policisté sice do lokalit, které si zloději oblíbili, vyrážejí na preventivní prohlídky a slibují, že to budou opakovat po celou zimní sezonu – současně ale varují, že není v jejich silách uhlídat všechny objekty. „Starost o jejich zabezpečení musí mít především majitelé,“ připomněla Zatloukalová. Policie proto radí věnovat pozornost zabezpečení chat a chalup, ať už mechanickými zábrannými prostředky nebo elektronickými systémy. Důležité je také nenechávat přes zimu v rekreačních objektech cennější věci. To si majitelé uvědomují, a tak k zimní kořisti zlodějů obyčejně nepatří sekačky na trávu nebo elektrické nářadí.

Podle zkušeností kriminalistů ale může pomoci i běžná opatrnost – například nechlubit se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu. A vyplácí se také nebýt neteční ke svému okolí. „Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut,“ zdůrazňuje Zatloukalová. „Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám,“ vyzývá.

Pomůže například zametení sněhu

Policie radí majitelům rekreačních objektů:

  • zabezpečit okna a dveře mechanickými zábranami a nejlépe také objekt
  • vybavit elektronickým alarmem s napojením do místa, odkud může přijet pomoc
  • nezapomínat na pojištění objektu proti krádeži i proti požáru
  • pořídit si fotodokumentaci cenných věcí pro případ jejich odcizení při vloupání
  • cennější věci odvézt při dlouhodobějším opuštění rekreačního objektu do bezpečí
  • rekreační objekt se vyplácí nepravidelně navštěvovat i v zimě – například uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly
  • při podezření na vykradení nevstupujte do objektu a věc neprodleně oznamte policii; před příjezdem vyšetřovatelů rozhodně po zlodějích nic neuklízejte