Tahle „hra“ v suterénu domu ve vršovické ulici V Olšinách se dokonce opakovala. Měsíc po premiéře přišla ještě repríza. A v obou případech počínání zlodějů zaznamenala bezpečnostní kamera. A to přesto, že napoprvé se lapkové vypravili ukrást právě kameru monitorující dění v domě.

V srpnu se do domu vypravila krást dvojice mladíků. Nejprve si místo přišli obhlédnout, okouknout, co by se dalo ukrást – a poté se vrátili. Už naostro, jako zločinci. Podle slov Evy Stulíkové z ředitelství pražské policie si v té chvíli už jeden z pachatelů maskoval obličej tričkem, které si omotal kolem úst jako šátek.

„Po násilném překonání vstupních dveří vnikl dovnitř a následně sešel do suterénu, odkud během krátké chvíle odcizil bezpečnostní kameru v hodnotě asi tři tisíce korun. Netušil přitom, že jeho jednání zaznamenala další z kamer umístěných v těchto prostorách,“ přiblížila Stulíková průběh zlodějské výpravy. Třetí kamera pak zachytila jeho společníka, a to právě ve chvíli, kdy se snažil zahladit stopy a kapesníkem pečlivě otíral kliku vchodových dveří.

Policisté tedy vědí, jak pachatelé vypadali. A totéž platí i pro dalšího nezvaného návštěvníka, který se do stejného domu vloupal v září. Tentokrát se do suterénu vydal starší muž, aby odmontoval jističe.

Pomůže veřejnost?

Třebaže se škody pohybují jen v řádu tisíců korun, policisté po dvojici mladíků i starším muži s dlouhými prsty intenzivně pátrají. Dokonce zveřejnili kamerové záznamy a obracejí se na veřejnost se žádostí o pomoc. Někdo by totiž zloděje, kteří nemusejí být z daleka, mohl poznat, i když záběry nejsou zrovna nejideálnější. „Je možné, že podobných případů mají pachatelé na svědomí daleko více,“ vysvětlují vyšetřovatelé takový zájem o případy, které se mohou jevit jako poměrně banální.

Jakékoli informace, které by mohly vést k dopadení zlodějů (jimž v případě usvědčení před soudem hrozí až dva roky vězení), přijmou operátoři linky 158.

Starší muž
Jeden z neznámých mladíků