Právě díky jejich všímavosti se podařilo vrátit majitelům odcizené věci, na které policisté kápli při silniční kontrole. Podle slov Hany Jeřábkové z ředitelství pražské policie, která ve středu o případu informovala, klec spadla v úterý 22. dubna. Tehdy kolem půl deváté ráno hlídka dopraváků zastavila v Paroplavební ulici ve Velké Chuchli bílou dodávku Fiat Ducato.

Něco divného bylo už na první pohled. „Ve vozidle seděli tři muži a chovali se velmi zvláštně. Policisté pojali podezření, že jsou všichni pod vlivem alkoholu, a proto řidiče vyzvali k dechové zkoušce," připomněla Jeřábková. S negativním výsledkem se policisté nespokojili a pokračovali kontrolou na drogy. Tenhle test už znamenal trefu: přinesl pozitivní výsledek na amfetamin.

Problémový ale nebyl jen šofér. Pozitivní výsledek vykázalo i auto, že jehož volantem seděl. V jeho případě to bylo při lustraci v databázi odcizených vozidel. Ukázalo se, že dodávka byla jako kradená evidována od 19. dubna. A nakonec se ukázalo, že ani náklad není v pořádku.

„Ve spolupráci s kriminalisty se podařilo vypátrat, že během úterního rána přijali policisté oznámení o krádeži dvou motocyklů na různých místech v Praze-Radotíně. A kupodivu se jednalo právě o stejné typy motocyklů, které měli muži naložené v kradené dodávce," konstatovala policistka Jeřábková s tím, že ani další věci nalezené v nákladovém prostoru nebyly vlastnictvím mužů z auta.

Mezi kradenými věcmi byl dokonce i kočárek

Později se ukázalo, že byly ukradeny v chatové osadě Montana, kde zloději řádili rovněž v úterý, ale již časně ráno. „V dodávce se mimo jiné našel i kočárek, který pachatelé odcizili spolu s motocyklem v přístřešku jednoho z rodinných domů v Radotíně," poznamenala Jeřábková.

Tři muži z auta - pro policii dobře známé figury a všichni v podmínce - byli na místě zadrženi. Následně dva z nich vyslechli obvinění z krádeže, šoférovi k tomu ještě přibylo ohrožení pod vlivem návykové látky. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až tři roky za mřížemi. Rozhodně přitom nejde o prostředí, které by pro ně bylo neznámé.

Podle kriminalistů má 38letý řidič v policejních evidencích již desítky záznamů; jejich počet se blíží stovce. Týkají se převážně majetkové trestné činnosti, ale i zločinů násilného charakteru. Spolujezdci na tom nejsou o moc líp - a navíc mají vroubky kvůli distribuci drog.

Komu chybí koloběžky a boxovací pytel?U většiny předmětů nalezených v kradené dodávce policisté zjistili, že také pocházejí z krádeží. Některé již byly vráceny vlastníkům. U dalších věcí předpokládají, že rovněž byly odcizeny, a to zřejmě také v minulém týdnu - jejich původ ale kriminalisté neznají a jejich krádež nikdo zatím nenahlásil. Mimo jiné jde o dvě koloběžky a boxovací pytel. Majitele policisté žádají, aby se ozval prostřednictvím bezplatné linky 158 nebo se přihlásil na kterékoli služebně Policie ČR.