S odkazem na informace z okruhu bezpečnostních složek přinesl poznatky o zmaření plánů devítičlenného gangu zločinců – především cizinců albánského původu; spolupracovat však měl i pražský kriminalista, mající pomáhat zajišťovat komplicům bezpečnost (a hlavně je varovat v případě, že by se dostali do hledáčku policie).

Skupina, jejíž členové byli pozatýkáni na přelomu loňského a letošního roku, měla podle údajů z Respekt.cz v plánu řádit v Praze jako černá ruka. Vedle vyloupení Babišovy vily se chystala navštívit i obydlí dalších mimořádně bohatých lidí; chystal se prý i únos Babšova syna. Ministr následně potvrdil, že podobné informace skutečně od policie obdržel – a věděl i o opatřeních, která elitní policejní složky přijaly, aby záměry zločinců překazily.

Do hledáčku Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu se skupina údajně dostala poté, co detektivové získali informace z kriminálního prostředí, že gang cizinců chystá na základě tipu od českého komplice loupežnou výpravu do vily významného pražského podnikatele.

Ustoupení od původních plánů

O tom, že jsou v plánu i útoky na další cíle z podnikatelských kruhů a jedním z mích má být i Babiš, se pak kriminalisté měli dovědět ze sledování podezřelých osob a z odposlechů. V Babišově případě ale zločinci zřejmě od původních plánů ustoupili, když poznali rozsah bezpečnostní ochrany.

Respekt.cz dále uvedl, že členové gangu včetně spolupracujícího kriminalisty jsou ve vazbě. Policie se k žádné ze zveřejněných informací nevyjádřila, ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta přímo komentáře odmítl. Jestliže mlčí rovněž policejní prezidium, lze to vnímat tak, že oficiální složky informace o zmařených útocích nepopírají ani nevyvrací.

Brzy by nicméně mohlo být jasněji – jestliže má Respekt pravdu, když píše o tom, že vyšetřování je téměř uzavřeno a v blízké budoucnosti by se měl případ posunout směrem k podání obžaloby.