Návštěva se odehrála v polovině srpna. „Poškozenému nejprve předložil jeden z mužů syntetický smaragd, zapečetěný v krabičce a opatřený falšovaným certifikátem EGL (European Gemological laboratory), který měl zaručit pravost kamenu. Na krabičce byla uvedená cena více než čtvrt milionu korun a tento kámen prodejce nabízel za osmdesát tisíc korun,“ popsal policejní mluvčí Richard Hrdina.

Zlatník začal prodejce podezřívat z nekalosti po schůzce, na níž přišel muž, který se vydával za majitele kamenů. „Barvitě vysvětloval poškozenému, jakým způsobem tyto drahé kameny nakoupil a jaký je jejich původ. V průběhu této schůzky si domluvili finální odkup všech nabízených drahokamů za částku jeden milion korun, dohodli se i na termínu dodání a posléze ze zlatnictví oba muži odešli,“ uvedl mluvčí.

Zlatník vše nahlásil policii. Kriminalisté podezřelé dopadli během několika dnů a zajistili jak nabízené kameny, tak falešné certifikáty. „Oba muži ve věku pětatřiceti a čtyřiatřiceti let jsou v současné chvíli podezřelí ze spáchání trestného činu podvod, za který jim s ohledem na způsobení značné škody hrozí až osm let za mřížemi,“ uvedl Richard Hrdina.