Podrobnosti o případu s krycím názvem Flex v pátek zveřejnil Pavel Hanták z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). „To tu ještě nebylo,“ konstatoval.

Podle zjištění kriminalistů se nejednalo o dnes již „tradiční“ zneužívání platebních karet pomocí takzvaného skimmingu – nelegálního kopírování údajů z platebních karet ve chvíli, kdy si jejich držitelé vybírají peníze z bankomatu – ale o zcela nový fenomén. Skupina pachatelů, jejímiž členy byli jak cizinci pocházející z území bývalé Jugoslávie, kteří pobývají na našem území, tak i osoby žijící v zahraničí, prováděla neautorizované platební transakce pomocí padělků platebních karet vydaných v zahraničí. Jinými slovy: z České republiky zločinci vysávali konta klientů bank v západní Evropě a USA.

Nový postup

„Detektivové se setkali se zcela novým, poměrně dobře promyšleným postupem,“ připomněl Hanták. Podle jeho slov si podezřelí neoprávněně opatřili data z originálních platebních karet vydaných zahraničními bankami v USA, vyrobili padělky těchto karet padělky těchto karet a ty pak na různých místech České republiky používali k platebním transakcím. Ale nevybírali peníze z bankomatů. „Pomocí platebních terminálů umístěných na několika prodejnách s drahými kovy převáděli finanční částky rovnou na své bankovní účty. Spoléhali přitom na to, že transakce se navenek bude tvářit jako běžná platba za zakoupené zboží,“ vysvětlují detektivové ÚOOZ podstatu zločinu.

Třebaže zločinci naznačeného postupu využívali jen několik dní, způsobili při několika transakcích škodu předběžně vyčíslenou na sedm milionů. „Včasným zásahem detektivů, kterým se podařilo odhalit a zadržet celou skupinu na samém počátku jejich aktivit, a dobrou spoluprácí s bankovním sektorem, se podařilo předejít škodám mnohonásobně vyšším,“ konstatoval Hanták.

Úder zločineckému gangu zasadili policisté 22. listopadu. Na akci se tehdy podílely i Útvar rychlého nasazení a královéhradecká zásahová jednotka. V Hradci Králové, Pardubicích, Dvoře Králové, Trutnově a Kolíně bylo zadrženo osm osob ve věku od 26 do 50 let. Při domovních prohlídkách policisté zajistili řadu důkazů, našli ale i nelegálně držené střelné zbraně. Všichni zatčení vyslechli obvinění z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z podvodu. Skončili ve vazbě.

„Vzhledem k tomu, že trestné činnosti se měli obvinění dopustit jako členové mezinárodní organizované skupiny působící ve více státech, hrozí jim v případě prokázání viny až dvanáctileté tresty odnětí svobody,“ konstatoval Hanták. Zdůraznil ale, že šetření zdaleka není u konce. Detektivové ÚOOZ v něm nadále pokračují a úzce spolupracují i s kolegy v zahraničí.