Policisté proto ženám a dívkám připomínají své doporučení: předvídejte nebezpečí a vyhýbejte se osamělým a neosvětleným místům, v dopravních prostředcích si sedejte do blízkosti řidiče a do domů a výtahů nevstupuje s cizí osobou.

Důležité je podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové také nosit pohodlnou obuv a oděv nepřekážející při běhu - útěk, pokud je možný, se totiž většinou jeví jako nejlepší řešení - a vyplatí se rovněž mít po ruce prostředky, které mohou sloužit k obraně: klíče, sprej, baterku…

Přepadení v Bohnicích

V Bohnicích byla přepadena 18letá dívka půl druhé hodiny před půlnocí, když si zkracovala cestu kolem porostu u Vratislavské ulice. Vyrukovala na ni dvojice neznámých mužů a dožadovala se peněz. Žena nereagovala, ale to jí nepomohlo. „Jeden z lupičů ji udeřil pěstí a druhý okradl o kabelku. Po té, co napadená v důsledku fyzického útoku skončila na zemi, útočníci dívku zalehli a začali ji osahávat," připomněla Zoulová okolnosti dvojnásobného zločinu.

Aktivní obrana napadené ale útočníky odradila. Pachatelé tak utekli „jen" s kabelkou své oběti. Policisté nyní pátrají po dvojici mužů snědé pleti kolem třicítky, jejichž popis připomíná střední postavu a výšku kolem 180 centimetrů. „Jeden z útočníků měl údajně na sobě zelenomodrou kostkovanou bundu a modré kalhoty s laclem, druhý bílou či světle šedivou mikinu," připomněla Zoulová.

Útok v Hloubětíně

Útok v Hloubětíně má na svědomí jediný muž. Ten udeřil čtyři hodiny po půlnoci poté, co si 22letou ženu vyhlédl zřejmě už na tramvajové zastávce a pak za ní slídil až do Poděbradské ulice. Zaútočil ve chvíli, kdy odemykala vchodové dveře. Naštěstí se oběť ubránila - a její křik zalarmoval obyvatele domu, takže násilník vzal do zaječích.

Policisté nyní hledají zavalitějšího muže snědé pleti vysokého asi 160 centimetrů, s kulatým obličejem a krátce střiženými vlasy. Muž, který měl mít na sobě tmavě modré džíny, prý hovořil klidně a plynulou češtinou.

„Zmíněné případy kriminalisté vyšetřují s velkou pečlivostí a zatím je nijak nespojují," poznamenala Zoulová. Společné nicméně obě napadení mají minimálně to, že mohou posloužit jako varování. V obou případech šlo totiž o typické případy útoků násilníků.