Modus operandi byl nejčastěji takový, že starší z obou žen vykupovala z množíren psů štěňata zejména menších plemen, která pak vybavovala falešnými očkovacími průkazy a většinou prodávala prostřednictvím inzerátů na stránkách bazos.cz. S tím jí v mnoha případech pomáhala i mladší z obou žen. Poté, co se ozval zájemce, tak se s ním domluvily i na čase a místě schůzky. Těsně před touto schůzkou pod různými smyšlenými legendami místo předání změnily např. na nákupní centrum. Tam proběhlo předání štěněte i s očkovacím průkazem a uhrazení částky. Doposud by se zdálo být vše v pořádku…

Situace se ale změnila, když si noví majitelé vysněné štěňátko přivezli domů a začali zjišťovat, že vše není, jak má být. Psi byli nemocní, apatičtí a začaly se u nich projevovat různé potíže. Majitelé s nimi museli vyhledat veterinární lékaře, ale ne všechny se podařilo zachránit. Někteří zemřeli sami, jiní museli být utraceni.

Brzy odstavená štěňata

"Abychom byli konkrétní, tak v jednom případě si majitelka koupila od ženy čivavu, skončila s ní na veterině, protože měla křeče, záškuby, propnutí, byla letargická, trpěla parvovirozou, coronavirozou, pankreatitidou a vývojovou vadou. I přes poskytnutou péči a hospitalizaci fenka uhynula. Paraviróza, kterou následně veterinář u některých uhynulých štěňat diagnostikoval, je silné virové onemocnění právě u štěňat. Nejčastěji se projevuje silným krvavým průjmem a úporným zvracením. Bez potřebné veterinární péče, kterou obviněná štěňatům neposkytla, vede tato nemoc k dehydrataci a úhynu zvířete," uvedl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Ve valné většině prodejů se jednalo o štěňata, která byla odstavena od matky ve čtyřech až pěti týdnech, tedy dříve, než bylo vhodné. Štěňata pak žena přepravovala a přechovávala ve zcela nevyhovujících životních a hygienických podmínkách, neposkytovala jim dostatečnou výživu a napájení, nezajistila řádnou veterinární péči a očkování, což se potvrdilo v rámci domovní prohlídky.

"V důsledku výše uvedeného jednání bezdůvodně vyvolávala obviněná u zvířat nepřiměřené působení stresujících vlivů biologické, chemické nebo fyzikální povahy, působila zvířatům bolest a utrpení, přičemž  ze zjištěných okolností byla srozuměna s tím, že za dané situace může dojít ke strádání i úhynu zvířat," řekl Daněk.

Polovina odebraných psů uhynula

V domě, kde obviněná provozovala nelegálně svoji živnost, kriminalisté objevili celkem 12 štěňat různých ras. Přítomná veterinární lékařka konstatovala, že jsou značně zanedbaná, masivně začervená a celkově ve velmi špatné kondici. Štěňata byla obviněné okamžitě odebrána a převezena do psího útulku, kde bohužel i přes okamžitou veterinární péči šest štěňat uhynulo.

"V tuto chvíli evidujeme 27 případů prodejů štěňat, kdy osm z nich uhynulo nebo muselo být utraceno. V některých případech jedna ze stíhaných žen peníze za psy vrátila, jindy uhradila náklady na jejich léčbu. Nicméně v tuto chvíli evidujeme vzniklou škodu ve výši téměř 200 tisíc korun," sdělil mluvčí.

Ženy se specializovaly na prodej menších ras psů, jako jsou jorkšíři, čivavy, maltézští psíci, francouzští buldočci, pudlové, knírači, němečtí špicové, kavalír king charlesové a podobně. Z některých štěňat, inzerovaných jako čistokrevné, vyrostli kříženci.

Podle všeho starší ze stíhaných žen prodávala psy na smlouvu od roku 2014, kdy zájemci jezdili k ní domů. Tam se poté dala kontaktovat kvůli případným reklamacím. Někdy kolem let 2015/2016 ovšem začala štěňata prodávat pod smyšlenými jmény. Po uskutečnění obchodu se zbavovala jednorázových sim karet, aby se poškození neměli v případě problémů kam obracet. Kriminalisté se domnívají, že by se za tuto dobu mohlo jednat přibližně o dalších 200 případů.

Máte s nimi zkušenost?

"V této souvislosti hledáme další poškozené, které mají s ženami na fotografiích podobnou zkušenost a věc zatím neoznámili, aby se obrátili přímo na telefonní číslo kriminalistů 5. oddělení Obvodního ředitelství Prahy 4 na telefonní číslo 722 000 368 nebo na linku 158," požádal Daněk o spolupráci širokou veřejnost.

"Jelikož se blíží Vánoce a zvířátka často bývají dárkem pod stromečkem, chtěli bychom požádat všechny budoucí chovatele, aby přistupovali k nákupu zvířat zodpovědně. Při koupi by měli trvat na zhlédnutí místa, kde zvíře žije, podívat se na jeho rodiče a zjistit si reference na prodávajícího. Samozřejmostí by mělo být sepsání kupní smlouvy a kontrola dokladu totožnosti prodávajícího při jejím podpisu," uzavřel mluvčí.