Jeho smrt je předmětem šetření, více by měly napovědět výsledky pitvy. Kriminalisté také zkoumají kamerové záběry, zda nenaleznou indicie, které by úmrtí pomohly ozřejmit. Zatím totiž nevědí, zda na mužově smrti mohla mít podíl účast na silvestrovských oslavách. Podle předběžných předpokladů by ale tragické úmrtí mohl mít na svědomí nešťastný pád. Policejní mluvčí Eva Kropáčová ale naznačila, že prověřovaných variant úmrtí je více. „V tuto chvíli kriminalisté nevyučují, že muž spáchal sebevraždu," konstatovala odpoledne. Na novoroční mord to prý ale nevypadá. Po ohledání těla na místě nálezu totiž kriminalisté předběžně vyloučili cizí zavinění.

Celkem klid… Ale hektický!

Celkově nicméně lze pražské oslavy příchodu roku 2013 označit za poměrně klidné, bez závažných mimořádných událostí. V metropoli i v jejím okolí museli hasiči likvidovat požáry křovin podpálených pyrotechnickými efekty a hasili i několik hořících kontejnerů – to však není nic, co by vybočovalo z „obvyklého" rámce silvestrovsko-novoroční noci. Hlavně v centru metropole se pomnožily případy úmyslně zapálených odpadkových košů – tyhle minipožáry se ale podle policistů obešly bez vážnějších škod.

Požár od prskavky přinesl zranění

Likvidovat oheň vyráželi pražští hasiči 37krát, celkové škody odhadují na více než 600 tisíc korun. Více než čtvrtmilionovou částkou se na této sumě podílí poničení dvou aut. Většími maléry byly také požáry v bytech. Už večer po půl osmé hořelo v Dejvicích, byť tento požár spadá víc do kategorie „vánočních ohňů" než těch silvestrovských. Vznítil se stromek od prskavky – a výsledkem je nejen 50tisícová škoda, ale rovněž tři zranění lidé, kteří se lehce popálili při hašení. Deset minut před šestou hodinou pak řádil ohnivý živel v Libni. Ten se naštěstí obešel bez zranění – vyžádal si ale evakuaci 20 obyvatel domu a hasiči zachraňovali i několik domácích zvířat.

Hádky, rvačky – a také výtržnosti a kravál

Celkem v klidu se dařilo zvládat hádky, potyčky a rvačky, k nimž v průběhu nočního popíjení docházelo v barech, restauracích, na ulicích i v domácnostech. Totéž platí i pro případy drobného vandalismu, výtržnictví – či oznámení o krádežích a rušení nočního klidu. A že jich bylo! Od půlnoci do šesté ranní vyřizovali operátoři tísňové linky 158 bezmála 600 hovorů. „Oproti běžnému dni se jedná o přibližně osminásobně více telefonátů," nabízí Kropáčová srovnání.

Deset zraněných kvůli pyrotechnice

Také zdravotničtí záchranáři sice zaznamenali větší počet zásahů, namnoze spojených s pomocí pacientům, na jejichž zdravotních obtížích nebo zranění se podepsala přemíra vypitého alkoholu – neobjevilo se však nic, s čím by po zkušenostech z uplynulých let nepočítali.

Během 12hodinové noční směny řešili záchranáři v oranžových vestách v metropoli 299 událostí – což je z pohledu statistik o 10 procent více než loni. Mimochodem – tři stovky zásahů představují v metropoli pro zdravotníky z rychlých sanitek běžný objem celodenní práce – tady za 24 hodin běžného všedního dne. Největší zátěž hlásily operátorky tísňové linky 155 v době od půlnoci do čtvrté ranní. Bylo to jako když hrom bije: co minuta, co jedna výzva k výjezdu. Šedesát za hodinu!

Posádky pražských sanitek ošetřovaly a převážely do nemocnic deset pacientů, kteří utrpěli zranění v souvislosti s používáním pyrotechniky; podle sdělení Kláry Fikejzové z centrály záchranářů bylo dalších 20 osob ošetřeno ambulantně v mobilních stanovištích na Václavském a Staroměstském náměstí. Už čtyři minuty po půlnoci utrpěl 45letý muž ve Vysočanech povrchové poranění oka způsobené petardou, dvě minuty nato dělbuch zranil na ruce 16letého mladíka v Hloubětíně. Na Václavském náměstí bylo drobných poranění od petard hned několik během první třičtvrtěhodinky nového roku. A 28letému muži s rukou popálenou od rachejtle pomáhali zdravotníci ještě po půl páté na Vinohradech. Z vážnějších případů hlásí pražští záchranáři ještě 39letého muže, který deset minut před půlnočním přípitkem utrpěl na Černém Mostě řeznou ránu na krku – naštěstí se jednalo jen o povrchové zranění – a ohlášené tonutí ve Vltavě na Rašínově nábřeží. Ve vodě však 24letý muž před tři čtvrtě na tři nebojoval o život. Ocitl se tam kvůli opilosti – a přivodil si podchlazení.

Klidnější centrum, než se čekalo

Nejvíce pražské záchranáře šokoval výjezd na Prosek dvě hodiny po půlnoci, evidovaný jako úraz hlavy 38letého muže. Během ošetřování byl totiž opilcem napaden člen posádky sanitního vozu! „Obešlo se to sice bez zranění, ale do vyšetření incidentu byla tato výjezdová skupina několik desítek minut mimo provoz – a to v nejexponovanější době," zdůraznil na Nový rok vedoucí lékař Ondřej Franěk. Smutný pak byl výjezd na Nové Město, kde deset minut před pátou ranní zemřel 53letý muž po pádu ze schodů…

„Během noci se v Praze neudála žádná mimořádná událost zdravotnického charakteru, všechny řešené události zapadly do běžného spektra pacientů ošetřovaných záchrannou službou během podobných příležitostí," konstatovala Fikejzová. Na Nový rok vpodvečer ale připustila, že pražští záchranáři fungovali uplynulé noci „na doraz". V centru metropole, kam přišlo méně lidí, než se očekávalo, se to neprojevilo – jinde si ale záchranáři sáhli na dno sil. Mezi druhou a třetí hodinou je dokonce posilovaly záchranářské posádky stažené z Václavského a Staroměstského náměstí!

S opilci byla zatraceně těžká domluva

Podstatně rušnější noc než obvykle měli také středočeští záchranáři – byť až do půlnoci si mohli pochvalovat celkem klidnou službu. Pak to ale přišlo: během několika desítek minut vyrazila do terénu většina sanitních vozů. „Velmi časté byly pády a úrazy v opilosti, u kterých záchranáři zasahovali zhruba padesátkrát," informovala Tereza Janečková z centrály středočeských záchranářů. „Mnohokrát jsme ošetřovali rozbité hlavy, úrazy v obličeji a pořezané ruce od střepů ze sklenic a láhví. Třikrát jsme zasahovali u osob, které propadly skleněnou výplní dveří. V sedmnácti případech sanitní vozy vyjížděly k napadení a dvakrát k pokusu o sebevraždu. V Příbrami byla záchranná služba volána k hromadné rvačce patnácti lidí, která se naštěstí nakonec obešla bez zranění," bilancovala Janečková.

Pacientům s popáleninami pomáhali středočeští záchranáři čtyřikrát. V Lahovicích zasahovali u mladíka, kterému petarda explodovala v dlani a způsobila mu popáleniny 2 stupně. Na Praze-východ ošetřovali muže, který se popálil v obličeji a na předloktí, když hasil hořící vánoční stromek. Na Příbramsku pomáhali dítěti, kterému způsobil tržnou ránu výbuch petardy v ruce, a v Kralupech nad Vltavou ošetřovali mladíka, kterému pyrotechnika způsobila popáleniny v obličeji.

„I v těch nejtěžších chvílích, kdy byla linka 155 nejvíce vytížena, se operátoři setkávali s bezohledností lidí, kteří zneužívali tísňové číslo," posteskla si Janečková. „V některých případech přivolaní záchranáři na místě nikoho nenalezli. Od půlnoci také stoupala slovní agrese volajících. Dispečeři linky 155 měli občas problém dorozumět se s některými lidmi, kteří byli v podnapilém stavu. Bylo velmi obtížné se od nich dozvědět alespoň základní informace, kam a ke komu má záchranná služba přijet…"

Dětský věk není překážkou v popíjení

Rovněž za Prahou platilo, že dominující příčinou výjezdů záchranné služby během silvestrovské noci byly zdravotní potíže nebo úrazy spojené s požitím alkoholu – ať už vzniklé v těsnější, anebo volnější souvislosti s popíjením. Výjimkou bohužel nebyly ani vážnější intoxikace alkoholem a poruchy vědomí, které se týkaly dětí a mladistvých. Na Mělnicku záchranáři zasahovali už během večera u nezletilce, který vypil větší množství tvrdého alkoholu. Záchranáři jej ve vážném stavu převezli do pražského Motola. Na Rakovnicku zasahovali na diskotéce u dívky, která po konzumaci většího množství alkoholu upadla, udeřila se do hlavy a byla krátkodobě v bezvědomí. Utrpěla otřes mozku a záchranáři ji po ošetření převezli na chirurgickou ambulanci. Na Příbramsku vezla sanitka do nemocnice opilého nezletilce, který se při pádu zranil v obličeji.

Bombový anonym zkazil zábavu stovkám lidí

Ani během noci zasvěcené „téměř povinnému" slavení si v metropoli nedali pokoj bomboví vtipálci. Oznámení o uložení nálože se dřív, než se v roce 2013 stačilo poprvé rozednít, objevila hned dvě.

Nejprve hodinu po půlnoci poslal volající policii do průchodu u obchodního domu Kotva – a těšil se pohledem na to, jak hlídky prostor uzavírají. Brzy mu ale spadl hřebínek. Čtyřiapadesáti­letého telefonistu policisté ještě během noci zadrželi.

Po druhém pachateli, který je rovněž podezřelý ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy, kriminalisté zatím pátrají. Anonym, který zkazil zábavu zhruba dvěma stovkám lidí, prozatím uniká. A možná se stále chichotá, jaká že to byla sranda, když pár minut před sedmou ranní ohlásil na policejní tísňové lince, že v tanečním baru na Vinohradské ulici bouchne nastražená bomba. Následovala evakuace hostů – a prohlídka objektu pyrotechnikem. Specialista však žádnou nálož neobjevil.