Spisu k případu sice kriminalisté zařazení v pracovním týmu Daňová Kobra dali krycí název Kuba – pojednává se v něm ovšem o podstatně bližším zahraničí.

Pohonné hmoty muži prodali za nižší cenu 

Konkrétně o Rakousku, kde dvojice obviněných prostřednictvím jimi ovládané firmy měla nakoupit více než 63 milionů litrů pohonných hmot za částku cca 1,7 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty.

„Pohonné hmoty následně tyto osoby nechaly dopravit na území České republiky, kde je měly prodat další obchodní společnosti za nižší cenu, než kolik činila cena nákupní," konstatoval Ibehej.

DPH nemělo být přiznáno

Postup podle zásady „prodělek je taky kšeft" byl ovšem podle závěrů kriminalistů pomyšlený. Podezřelí prý předem počítali s tím, že vzniklá ztráta bude nahrazena tím, že při prodeji pohonných hmot na našem území sice bude účtována daň z přidané hodnoty – ta však územnímu pracovišti finančního úřadu pro Prahu 10 nebude přiznána a odvedena.

„České republice, procesně zastoupené Finančním úřadem pro hlavní město Prahu, měl být zkrácen příjem ve výši cca 309 milionů korun," konstatoval Ibehej.

Na soudní jednání si budeme muset počkat 

Prošetřování všech okolností kauzy již kriminalisté uzavřeli a spis předali Městskému státnímu zastupitelství v Praze s návrhem na podání obžaloby ze zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaného formou spolupachatelství.

Zda věc pošle k soudu, nyní závisí na rozhodnutí státního zástupce. Oběma obviněným, kteří jsou stíháni na svobodě, by v případě uznání viny hrozil až desetiletý pobyt ve vězení. Na případné soudní jednání ovšem ještě bude třeba počkat. Sami detektivové kauzu označují jako velmi rozsáhlý případ – a jdou hrdi na to, že se věc podařilo rozkrýt a uzavřít během necelého roku.

Podařilo se zajistit finanční prostředky 

„Důležitým aspektem případu je ta skutečnost, že součinností Policie ČR a Finanční správy ČR se podařilo dosáhnout zajištění finančních prostředků ve výši 75 tisíc eur v rámci mezinárodního vymáhání," připomněl Ibehej.

V naší měně jde zhruba o dva miliony korun, které společně s prostředky získanými na základě zajišťovacích příkazů v České republice finanční správa použila na úhradu záměrně neuhrazené daně z přidané hodnoty.

Čtěte také: Policie navrhla obžalobu v kauze daňových úniků za 300 milionů korun