Dvanáct let má ve věznici s ostrahou strávit 31letý Jiří Partík, který před dvěma roky nelegálně drženou pistolí zastřelil svého kamaráda. A smrtící zbraň má propadnout státu.

Případ ale zatím není definitivně uzavřen; ještě se jím bude zabývat Vrchní soud v Praze. Partík se totiž odvolal okamžitě poté, co z úst předsedkyně trestního senátu středočeského krajského soudu Alexandry Chrdleové vyslechl verdikt.

Výstřel padl při běžné hádce

Osudná střelba, kterou nikdo neočekával, se rozlehla zahradním domkem v Brandýse nad Labem 17. května 2007.

O rok mladšímu kamarádovi, který společně s ním v chatce přebýval, Partík z bezprostřední blízkosti zamířil na hlavu – a stiskl spoušť. Vyvrcholila tak hádka, která vlastně ani nijak závažným konfliktem nebyla. „Jiří Partík kamarádovi vyčítal, že jen leží, nic nedělá a na zahradě s ničím nepomůže,“ osvětlil okolnosti sporu žalobce Tomáš Milec.

Okamžitě po výstřelu sice Partík přivolal sanitku – bylo však již pozdě.

O sebevraždu nešlo

Podařilo se mu ale přesvědčit vyšetřovatele, že se jednalo o sebevraždu. S takovým závěrem se ale nesmířil okresní státní zástupce pro Prahu-východ a nařídil nové vyšetřování.

Když pak kriminalisté na skutečného střelce zatlačili, přiznal pravdu. „Vystřelil jsem já, ale zabíjet jsem nechtěl,“ konstatoval se slovy lítosti nad tím, co se stalo.