Protože kriminalisté předpokládali, že podezřelí mohou být ozbrojeni – což se také potvrdilo – zapojila se do akce i zásahová jednotka.

Všech šest zadržených, čtyři muži a dvě ženy, kteří jsou obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami, poslal soud do vazby. Pokud jim bude prokázána vina, mohou za mřížemi pobýt od dvou do deseti let. S českými paragrafy už většina z nich má své zkušenosti. Čtyři již u nás byli souzeni (trest vyhoštění ale nedostali) a jednu z žen prošetřovala policie v souvislosti s pěstováním marihuany.

Otřesné podmínky

Skupina Asiatů ve velkém zásobovala drogami odběratele v Praze a ve středních Čechách. V úterý to potvrdila Andrea Zoulová z ředitelství pražské policie, podle jejíchž slov měl gang v nabídce marihuanu, ale zejména se specializoval na výrobu velmi kvalitního pervitinu. Jaromír Badin z kriminálky ovšem v úterý připomněl, že tito cizinci drogu vařili ve zcela primitivních podmínkách. „Nepoužívali ani teploměr,“ konstatoval Badin s tím, že podoba výrobny byly po našince stěží představitelné. Hygiena veškerá žádná – a dva metry od elektrického vařiče stojícího na zemi v rohu místnosti spala na matraci výrobcova přítelkyně! Jako by se nechumelilo a místnost nebyla zaplněna chemikáliemi – a nadto ukrutným zápachem, který vaření pervitinu provází…

„Hlavní vařič dokonce ani nikde nebydlel,“ připomněl kriminalista Badin s tím, že dotyčný přespával v místech, kde se droga připravovala – a jinak trávil čas v hernách (kde také skončila většina z peněz získaných od odběratelů drog) nebo sháněl potřebné chemikálie. Ty nakoupit ale nebyl velký problém. Výrobci používali výhradně legálně dostupné látky – například toluen, hydroxid sodný či jód – a léky s obsahem efedrinu nebo pseudoefedrinu, které dováželi z Polska. A to v mamutím množství. „Vary začínali ze šesti až osmi kilogramů léků,“ připomněl kriminalista Badin.

Výroba ve velkém

Kolik drogy skupina vyrobila, vyšetřovatelé zatím nevědí. Předpokládají ale, že narkomanům mohla dodat množství v řádu kilogramů. To že by nyní po zadržení skupiny mohl být pervitinu nedostatek, se ale podle policejních detektivů nestane. V tomto případě totiž platí: vstanou noví bojovníci. „Vždy se najde nějaký výrobce, který výpadek nahradí,“ potvrdil kapitán Badin.

Na činnost skupiny podle jeho slov loni v srpnu upozornila distribuce pervitinu na území Prahy 9, kde měl bydliště jeden ze zadržených. To hlavní se ale odehrávalo v pronajatém domku na Mladoboleslavsku. To se potvrdilo i při konečném úderu, jímž policejní operace s krycím názvem Skrček vyvrcholila. „Kriminalisté zajistili dvě velkokapacitní laboratoře s kompletním vybavením, asi 300 gramů hotového pervitinu určeného k okamžité distribuci, 300 gramů marihuany a bezmála 500 gramů v poslední fázi výrobního procesu,“ vypočítala policistka Zoulová. Onou poslední fází výroby se přitom rozumí nádoba s klokotajícím obsahem, která v okamžiku akce zásahové jednotky právě stála na vařiči.

Při sledování podezřelých kriminalisté využili odposlechy – v podobných případech to ale ani s využitím sledovací techniky není jednoduché. Pachatelé si totiž uvědomují, že jim policie může být v patách, a tak telefony mění možná častěji než ponožky. Sledovaná skupina za půl roku vystřídala přes pět desítek neregistrovaných SIM karet do mobilů. Každé číslo bylo k domluvám využíváno tak dva tři dny – a konec. Karta vyhozena.

Laciná kvalita

Cizinci působící v metropoli a ve středočeském regionu měli vazby i do jižních Čech. V nemovitosti na Českobudějovicku se však výroba pervitinu teprve rozbíhala a tamější člen skupiny spíše působil na Mladoboleslavsku v roli učedníka. Již sice měl své vybavení – na jih ale zatím vedl především distribuční kanál. Bez nadsázky tak lze konstatovat, že dopadení cizinci zásobovali drogou narkomany hned ve třech krajích. A o odbyt zřejmě neměla nouzi. Navzdory podmínkám, v jakých droga vznikala, šlo totiž o materiál velmi slušné kvality. A i ceny byly podle všeho kulantní. Kriminalisté zmapovali, že při větším množství odběru nabízela toto skupina gram pervitinu i za 650 korun – běžná cena přitom pohybuje mezi 800 a 1000 Kč.

Obezřetnost – a čichat kolem sebe!

Velké nebezpečí pro okolí. Tak kriminalisté vidí varny pervitinu podobné těm, jaké odhalili v rámci akce Skrček. Při výrobě drogy totiž vznikají vysoké teploty – a tak hrozí požár nebo výbuch. Ty přitom mohou zle poznamenat i byty v sousedství, pokud varna funguje třeba někde v paneláku.

Kriminalisté proto apelují na občany, aby si všímali, co se kolem nich děje. Vaření pervitinu je těžké utajit; výrobní proces totiž provází silný chemický zápach – hlavně v jeho vrcholné fázi. „Nevyzývám k udávání, ale v takovýchto případech je na místě upozornit policii,“ řekl v úterý novinářům Jaromír Badin z pražské kriminálky. Podle jeho slov je mnohem lepší raději zbytečně prověřovat podezření, které se pak ukáže jako liché, než když je pak nutno čelit následkům.

Nebezpečí výbuchu přitom nehrozí jen nezkušeným začátečníkům na drogové scéně. I protřelí výrobci z Bělé pod Bezdězem měli za sebou podle Badinových slov nezdařené vary, což prý dokládá popraskané sklo nalezené mezi odpadem. Ten přitom výrobci pohazovali v igelitových pytlích různě po Mladoboleslavsku – třeba do lesa nebo do příkopu. „Kriminalisté potom suplovali hygienickou službu, kdy chemicky závadné odpadky sbírali a nechávali zlikvidovat,“ podotkl vrchní komisař.

Varoval současně před nebezpečím, které v sobě skrývají byty, kde se drogy vařily. I když se v nich nestalo nic mimořádného, jsou prý kvůli poleptaným podlahám a sajrajtům proniklým do stěn prakticky na odpis, připomněl Badin a tlumočil poznatky kolegů z americké federální agentury DEA (Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami): doporučuje se takový objekt zbourat nebo alespoň otlouct omítky. „Aby se tam po vaření drog jen tak nastěhovala třeba rodina s dítětem, to je život ohrožující upozornil. A dům dokáže zdevastovat i provozování pěstírny marihuany, což je další z účelů, k nimž si Asiaté nemovitosti pronajímají. Nehledě na to, že pak vlastník může mít oplétačky kvůli nelegálnímu odběru elektřiny.

„Nechci sem vnášet nějaké xenofobní nálady, ale se zkušenostmi, které máme, bych nemovitost cizinci z asijské komunity nepronajal,“ varoval kriminalista.

Spolupráce útvarů

Na úspěšném završení policejní akce Skrček se podíleli příslušníci hned několika jednotek. A nejen těch policejních:

  • kriminalisté pražského policejního ředitelství;
  • pražská zásahová jednotka;
  • speciální pořádková jednotka z Prahy;
  • cizinecká policie z metropole;
  • detektivové Národní protidrogové centrály;
  • policisté z jihočeského krajského ředitelství;
  • technici vojenské policie z velitelství v Táboře