Na přelomu roku upozornili obyvatelé Strašnic na zanedbanou smečku psů. Ta podle dostupných informací napadá kolemjdoucí lidi i jiné psy. Majitelka je současně podezřelá z porušování zákona na ochranu zvířat a městská část s ní vede hned několik správních řízení.

Úřad na Praze 10 o situaci ví už několik měsíců. „Již v září loňského roku úřad inicioval provedení kontroly chovu psů ze strany Městské veterinární správy v Praze. V prosinci 2022 pak úřad obdržel od veterinářů vyjádření s hodnocením stavu a návrhem opatření. V návaznosti na toto stanovisko již probíhá další řešení,“ uvedl mluvčí městské části Marcel Pencák.

Ilustrační foto.
VIDEO: Divoká zvířata v metropoli. Jejich život přiblíží nový film Planeta Praha

Případy zaběhnutých, týraných nebo zanedbaných psů se většinou zabývají pracovníci jednotlivých odborů životního prostředí městských částí. K prokázání týrání je ale zapotřebí svědků a zmiňovaného veterinárního posudku. Nezřídka je také zapotřebí součinnosti policie.

„Majitelka psů již byla na podání vysvětlení v rámci více odborů úřadu. Jedním z možných výstupu je i odebrání části psů,“ upřesňuje Pencák s tím, že podrobnosti sdělit nemůže, protože stále probíhá šetření. Odebrání psa je ale až poslední možností. Předcházet mu může dočasné zabavení zvířete, popřípadě peněžitá pokuta. 

V případě nezvládnuté smečky na Desítce nabídla spolupráci policie, která zvýšila prováděné kontroly. Zároveň cíleným tlakem úřadu a policie souhlasila majitelka s venčením psů mimo obydlenou lokalitu.

Zákon nedává přesné pokyny

Na jiný druh špatné péče upozornil před časem pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09). Majitel měl podle dostupných informací venčit svého psa v pražských Holešovicích. Při procházce ho údajně cíleně shodil z několika metrové zídky u náplavky. Psovi se podle veterinářů nic zásadního nestalo a pád přežil.

S majitelem úředníci ze sedmé městské části zahájili správní řízení. Pes byl mezitím převezen do pražského útulku. „Pražská veterinární správa došla k závěru, že muž psa týral a měl by mu být odebrán, protože nelze vyloučit, že ho nebude týrat i v budoucnu,“ uvedl Pospíšil na sociálních sítích. Stejně jako na Praze 10 i v tomto případě stále probíhá správní řízení s majitelem.

Ilustrační foto.
Chovateli někdo brutálně zabil kozy. Neznámý pachatel zvířata rozřezal

Podle zjištění Deníku není postup v podobných případech jednoznačný. Jako týrání může být označené přímo fyzické napadání psa nebo dlouhodobé zavření třeba v bytě. Zapotřebí je vždy posudek veterináře, který zohlední při projednání úředníci, a v případě nutnosti i součinnost policie. Majitel může dostat různou míru trestu od pokuty, přes odebrání zvířete až po zákaz chovu. Dokud mu ale není skutek prokázán, zůstává pes buď v péči majitele nebo útulku, odkud nemůže být do dořešení případu adoptován. Dokázaná týrání v metropoli se pohybují v řádu jednotek za posledních několik let.

Pokud jsou lidé svědky špatného zacházení se psem můžou věc hlásit na policii nebo kontaktovat úředníky z odborů životního prostředí konkrétní městské části.