Žalobkyně Taťána Zmatlíková v závěrečné řeči uvedla, že Prokop mladíka nejdřív bodl značnou silou kuchyňským nožem hluboko do břicha, čímž mu způsobil vážná zranění a rozsáhlé vnitřní krvácení. Dívku pak svázal a uškrtil. „Útok na poškozeného byl nesmyslný," uvedla žalobkyně. Vraždou dívky se podle ní „chladnokrevně zbavil svědka".

Soudní znalci z oboru psychologie a psychiatrie o Prokopovi řekli, že je citově lhostejný vůči jiným lidem a lítost cítí pouze vůči sám sobě. Trpí poruchou osobnosti, která se nedá léčit, a výhled na společenskou nápravu je mizivý. Také prý hrozí velké nebezpečí, že své jednání bude opakovat. Podle dalších znalců byly obě vraždy brutální a pro oběti obzvlášť trýznivé.

Prokopova advokátka Jitka Kučerová uvedla, že klient spáchal čin, když byl v depresích a ve stresu, a ačkoliv je to zavrženíhodné, je to prý pochopitelné. Podle právničky se tři lidé ocitli v nesprávný čas na nesprávném místě. Soudu navrhla pro Prokopa trest do 20 let.

Prokop podle své výpovědi usmrtil spolubydlícího ze studentského podnájmu po hádce kvůli uklízení. Prokopovi se údajně nelíbil nepořádek ve společných místnostech, mladík se ale na něj údajně obořil, začal nadávat a Prokopa strčil na stůl. Vedle na komodě ležel nůž, kterým Prokop mladíka bodl.

Zraněný podle obžalovaného vyběhl do předsíně. V tom otevřela dveře jeho pokoje dívka, o níž prý Prokop nevěděl, že je v bytě. Zmatená údajně vběhla zpátky do místnosti, kde ji Prokop dostihl a svázal izolepou na posteli. Také jí uvázal přes pusu šátek, aby nekřičela.

Výpovědi se liší

Žalobkyně upozornila, že v popisu dalších událostí se Prokopovy výpovědi liší. Policii řekl, že pak přitáhl mladíka do pokoje, kde byla svázaná dívka. Předpokládal, že je již mrtvý, ale pro jistotu jej bodal a řezal. Dívka to musela sledovat, uškrtil ji až později kabelem od tiskárny. Před soudem ale vypověděl, že se na mladíka podíval do předsíně, a tělo přesunul do pokoje až poté, co uškrtil dívku. Žalobkyně považuje jeho soudní promluvu za nevěrohodnou a soud požádala, aby vycházel z policejní výpovědi, která se uskutečnila po Prokopově dopadení několik dní po činu.

Prokop pak z bytu odcizil mobilní telefony, sim karty, notebooky, mp3 přehrávače, dále peněženky, kartu fotbalového klubu a platební karty, ze kterých později vybíral peníze. Policie jej po několika dnech zadržela ve Zlínském kraji.

Podle informací ČTK policie zvažovala také verzi, podle které Prokopa dvojice přistihla, když se pokusil odcizit z bytu věci, a proto se jí chtěl zbavit. Nebylo to ale možné prokázat a kriminalisté tak vycházeli z verze podle Prokopova přiznání.