Žalobci nyní podání vyhodnocují, sdělili mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala a náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze Adam Bašný. Oznámení mohou přijímat i obvodní státní zastupitelství.

„Podatelé se domnívají, že jednáním spočívajícím zejména v zavedení opatření, pozdním zavedením opatření, veřejných výrocích a podobně mohlo dojít ke spáchání různých trestných činů,“ uvedl Cimbala. Oznámení podle něj směřují na vládní představitele či další veřejně činné osoby. Nyní jsou v úvodní fázi vyhodnocování.

Podobně je na tom i vrchní státní zastupitelství. „Podání jsou nyní řádně vyhodnocována jak z hlediska jejich obsahu, tak z pohledu věcné a místní příslušnosti konkrétního státního zastupitelství,“ uvedl před několika dny Bašný. V této fázi se podle dřívějšího vyjádření ředitele trestního odboru Jaroslava Dolejšího nachází i jedno z prvních trestních oznámení, které zaslali vrchním žalobcům brněnská právnička Vendula Zahumenská s manželem.

Podali ho na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministry vnitra a zdravotnictví Jana Hamáčka (ČSSD) a Adama Vojtěcha (za ANO) a na epidemiologa Romana Prymulu. Politiky podezírají v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu z možného spáchání řady trestných činů.

O prodloužení nouzového stavu rozhodnou poslanci

Kvůli nouzovému stavu podávají lidé také správní žaloby. Pražský městský soud jednu z nich projednal minulý týden. Ve čtvrtek pak zrušil opatření ministerstva zdravotnictví z 26. března a 17. dubna, která se týkají omezení maloobchodního prodeje, a opatření z 23. března a 15. dubna, jež omezují volný pohyb osob.

Podle pravomocného rozsudku byla nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda se poté v pátek rozhodla žádat dolní parlamentní komoru o prodloužení nouzového stavu až do 25. května.