Zodpovědná místa během celého víkendu o případu Kotrouš zarytě mlčela. Policie na něj dokonce uvalila informační embargo. Zatím vyšla najevo pouze páteční razie v kancelářích městské policie v Korunní ulici, odkud byly odvezeny jisté dokumenty a také počítače. Prohlídce se nevyhnul ani Kotroušův soukromý byt.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták slíbil, že detektivové detaily objasní v pondělí. Pouze mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová naznačila, že Kotroušovo obvinění může souviset s poskytováním služeb městské policii. „Blíže zatím nemohu specifikovat,“ dodala.

Není tedy vyloučeno, že je Kotrouš vyšetřován kvůli podezřelému nákupu dvou terénních vozů hummer. Do výbavy je strážníci dostali na mezi lety 2008 a 2009. Terčem kritiky se stala nejen do očí bijící zbytnost drahých vozů, ale také absence výběrového řízení. Neověřené zprávy agentury Mediafax hovoří o jisté neprůhledné dodávce služeb, které měly v nejbližší době obhospodařovat vozový park strážníků. Opět bez výběrového řízení. V pátek měl Kotrouš údajně kontaktovat pracovníky nejmenované firmy a převzít úplatek za vyřízení zakázky.

Zatím však není jisté ani to, zda se při Kotroušově zatčení „korupční“ peníze našly, či nikoliv. Kotrouš byl zadržen na popud Městského státního zastupitelství v Praze policisty z Útvaru rychlého nasazení v pátek ve 13 hodin ve chvíli, kdy služebním vozem projížděl ulicí V Korytech. Z vozu byl doslova vytažen a převezen k výslechu do ulice Na Perštýně.

Městskou policii už od osudného pátku vede Kotroušův náměstek Ludvík Klema.

Přímý nadřízený ředitele městské policie – primátor Bohuslav Svoboda (ODS) – se už v pátek večer nechal slyšet, že Kotrouš bude postaven mimo službu. „Případně s ním bude okamžitě rozvázán pracovní poměr,“ ujistil Svoboda.

Kauza Kotrouš stačila rozhýbat již tak dost vrtkavé politické vody na pražském magistrátu a zřejmě vrazila další klín do zastupitelského klubu ODS, tedy mezi příznivce primátora Svobody a jeho odpůrce.

V sobotním tisku se totiž objevily spekulace o údajném nestandardním chování někdejšího předsedy výboru pro legislativu a bezpečnost pražského zastupitelstva Rudolfa Blažka (ODS). Prý se v minulosti otevřeně stavěl proti vůli primátora Svobody odvolat Kotrouše z funkce.

„Proti těmto tvrzením, vypouštěnými do světa tajnými, dobře informovanými a samozřejmě nezávislými zdroji z pražského magistrátu, se musím důrazně ohradit,“ odpověděl dnes kategoricky Blažek.

Podle oněch nejmenovaných zdrojů z magistrátu měla již v tomto volebním období vzniknout analýza hospodaření městské policie, na jejímž základě se objevili tlaky na výměnu osoby jejího ředitele. „Od loňských komunálních voleb mne primátor Bohuslav Svoboda nesdělil své pochybnosti o fungování městské policie, ani mne neinformoval o svém záměru odvolat jejího ředitele,“ dodal Blažek.


Čtěte také: Šéf strážníků měl u sebe peníze z úplatku