Kauza se týká výběrového řízení z roku 2012 na letní a zimní vysoké boty pro policisty za 72,5 milionu korun. Firma z holdingu Blažek, která zakázku získala, ale použila jinou podrážku, jinou vložku a jinou technologii výroby, než jaké byly předepsány v prvotní zadávací dokumentaci.

Žalobce označil dílčí změny v technickém řešení bot za přípustné

GIBS kvůli tomu loni v listopadu začala stíhat dva úředníky odboru veřejných zakázek, vedoucí akreditované zkušebny ve Zlíně a výrobního ředitele dceřiné firmy holdingu Blažek. Obvinění podle zrušeného stíhání věděli, že policie nakupuje od firmy Blažek nekvalitní boty, a uvedli tak zadavatele tendru v omyl.

Žalobce Jiří Zdražil ale označil dílčí změny v technickém řešení dodaných bot proti zadávací dokumentaci za přípustné, protože neměly vliv na požadovanou kvalitu nebo vlastnosti. „Napadené usnesení tak vyslovuje z učiněných skutkových zjištění nesprávný závěr," cituje ho Právo. Stíhání pro podezření z trestného činu podvodu předpokládá způsobenou škodu, ta ale podle žalobce nebyla ze strany GIBS náležitě zjištěna.

Firma zváží, zda podá žalobu

Manažeři firmy Blažek podle HN od počátku tvrdili, že stíhání bylo podněcováno konkurentem v oblasti dodávek obuvi pro stát, podnikem Prabos Plus, jehož trestní oznámení stálo na začátku vyšetřování. Prabos kontrakty Blažka napadal už v minulosti.

Firma Blažek uvedla, že zváží, zda podá žalobu o náhradu škody a poškození dobrého jména. Podle místopředsedy představenstva Jana Váchy se jednalo o "účelové stíhání, kterého se dopustila GIBS a které šlo na ruku konkurenci". Vyjádření Prabosu se HN nepodařilo získat.