Jasnou představu o tom, jak Novákův život má v příštích letech vypadat, má státní zástupce Tomáš Milec. Za vraždu úřední osoby pro něho požaduje 17,5 roku vězení. V rámci této kvalifikace stranoví trestní zákoník rozpětí odnětí svobody od 15 do 20 let nebo trest výjimečný (tedy až 30leté vězení, v krajním případě i doživotí). Milec tedy navrhuje trest v polovině základní sazby.

Tragédie, kterou žalobce hodnotí jako úmyslně spáchaný čin, protože si mladý řidič musel dobře uvědomovat, co může způsobit, a před smrtícím nárazem nezastavil, třebaže k tomu měl dostatek příležitostí, se stala loni v pátek 2. května večer u Kostelce nad Labem. Novák, jenž vezl kamaráda a kamarádku, kteří stejně jako on nebyli policistům neznámí, havaroval ve chvíli, kdy se snažil zmizet policejní hlídce.

Důvodů měl dostatek: seděl za volantem navzdory zákazu řízení, byl pod vlivem pervitinu, jím řízená octavia měla poznávací značky „vypůjčené" z jiného auta a šlo o vůz bez technické prohlídky s provedenými úpravami vylučujícími způsobilost k provozu na pozemních komunikacích. Státní zástupce Milec navíc připomněl, že byl Novák v podmínce – a v ujíždějícím autě se našly zlodějské pomůcky.

Nedaleko obce Záryby uprchlíkovi policisté postavili do cesty služební vůz s blikajícími majáky. Policistku, která stála vedle něj, Novák srazil; následně pak havaroval do pole. Žena, jejíhož návratu ze služby se doma nedočkali manžel a dvě děti, utrpěla velmi vážná zranění; v nemocnici jim podlehla v sobotu 3. května.

Vražda, nebo usmrcení z nedbalosti?

Novák se hájí tím, že o její přítomnosti nevěděl; viděl ji až v okamžiku nárazu – v souvislosti s tím se v jednací síni vedly spory o tom, zda žena na sobě měla, či neměla reflexní vestu – a trvá na tom, že zátaras nechtěl prorážet. Jen prý měl v úmyslu projet kolem policejního auta. Že to půjde, to naopak viděl již z dálky: policejní auto totiž bez problémů míjel osobní vůz jedoucí v protisměru. Služební vozidlo ale v poslední chvíli popojelo a on strhl řízení, aby se vyhnul nárazu…

S tím že policistku klient neměl šanci vidět, argumentuje i obhájkyně Barbora Langerová. Podle jejího náhledu nemůže být řeč o úmyslném trestném činu a věc je nutno kvalifikovat jako podstatně mírněji posuzovaný nedbalostní skutek. „Nebylo prokázáno, že by si pan Novák byl vědom toho, že ujíždění policejní hlídce bude mít za následek smrt jednoho z policistů," zdůraznila advokátka.

S tím však nesouhlasí její protivník Tomáš Milec. Trvá na právní kvalifikaci podle obžaloby; v úterý navíc připomněl, že životním stylem obžalovaného, u něhož nejsou valné předpoklady nápravy, je trvale porušovat základní pravidla a normy, o čemž svědí policejní evidence – a koneckonců i trestní rejstřík; za poslední tři roky byl dotyčný třikrát odsouzen.

Verdikt by předseda senátu Ivo Zelinka měl vynést ve středu odpoledne.

Čtěte také: Neviděl jsem ji, řekl souzený mladík o sražené policistce