Strahovský stadion, ministerstvo školství, ale i pražský magistrát včera navštívili policisté řešící údajné podvody související s dotacemi na sport. Na poslední jmenované adrese si policisté přišli pro ředitelku odboru sportu Soňu Fáberovou.

Policie zasahovala v sídle FAČR.
Údajné čachry s dotacemi na sport řeší elitní kriminalisté

Zadržen byl také vlivný pražský politik a zastupitel Karel Březina. Před jeho magistrátní kanceláří byli policisté podle informací Pražského deníku ještě po 16. hodině. Březina dělá na ministerstvu školství poradce Kateřině Valachové (ČSSD) pro regiony a oblast sportu. Významnou funkci má však i na pražské radnici.

Tam je předsedou výboru pro správu majetku a předsedou komise pro udělování grantů v oblasti sportu a tělovýchovy. „Komise rozděluje ročně přibližně 500 milionů korun," uvedli včera pražští zastupitelé za Piráty.

Ať se vzdá svých funkcí, zní radnicí 

„Vyzýváme ho k okamžité rezignaci na post zastupitele a všechny další funkce," dodal předseda klubu Pirátů Jakub Michálek, přestože nebyl Březina dosud za nic obviněn a mohl tak být pouze předvolán k výslechu. „Není obviněný, více k tomu nyní nebudu říkat," uvedl pro server iRozhlas politikům advokát Vojtěch Novotný.

Že je však situace závažná, si uvědomují i koaliční partneři sociální demokracie na pražském magistrátu. Ač by se razie neměly týkat fungování úřadu, vrhá to na něj i tak špatné světlo. „Považuji za velmi žádoucí, aby Karel Březina do uzavření kauzy odstoupil z funkcí a byl jen řadovým zastupitelem," řekl Pražskému deníku předseda pražských zelených Ondřej Mirovský. Strana zelených je spolu s lidovci a STAN součástí Trojkoalice, která s ČSSD a ANO v hlavním městě vládne.

Bývalý předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta
Fotbalový skandál: Policie zadržela Peltu, Janstu i zastupitele Březinu

Před lety byl pravomocně odsouzen

„Zatím nemám téměř žádné informace, ale pokud se prokáže, že pan Březina figuruje mezi obviněnými nebo je jakkoliv do kauzy zapleten, očekávám jeho okamžité odstoupení a budu požadovat velmi důkladné vysvětlení od kolegů ze sociální demokracie," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Celou situaci chce Krnáčová řešit ještě příští úterý na jednání s koaličními partnery.

Středeční událost není prvním případem, kdy se policisté o Březinu zajímali. Před třemi lety byl pravomocně odsouzen za podvod. Neoprávněně pobíral odměny za práci v dozorčí radě pražského dopravního podniku. I přesto byl ten samý rok zvolen do zastupitelstva hlavního města, kde je kromě členství v několika výborech také předsedou zastupitelského klubu ČSSD. 

Pražský zastupitel za ČSSD Karel Březina.
Ministryni školství bude nově radit Karel Březina z ČSSD