„Myslím si, že šlo o stoprocentně rozkaz shora, sami byli překvapeni i příslušníci policie, kteří případ původně řešili jako přestupek,“ svěřil se Pražskému deníku Janeček.

K incidentu došlo v úterý v podvečer v restauraci Veranda market v Ústí nad Labem, kde se konala akce vyhrazená pouze pro členy a sympatizanty hnutí Chcípl PES, která sdružuje podnikatele trpící kvůli restrikcím spojeným s infekční virózou covid-19. Účast veřejnosti byla zapovězena.

Podle Janečka půl hodiny po začátku přišel policista a vyzval k ukončení akce. Spolu s ním přišel i Libor Malý se svým kameramanem, který si akci začal natáčet. Majitel restaurace jej opakovaně vyzval, aby na soukromé akci respektoval pravidla hostitele.

„Začali si nás nahrávat a snažili se poškodit dobrou značku Chcípl PES. Snažili se navodit pocit, že jsme extremisti a vyprávěli nejrůznější konspirační teorie. Nás opravdu žádné takové teorie nezajímají,“ řekl Janeček. „Vzhledem k tomu, že pan Malý neuposlechl moji poslední výzvu, telefon jsem mu sebral a bohužel se rozbil,“ popsal.

Telefon mu pak vrátil a slíbil, že mu škodu uhradí. Malý ovšem opět zavolal policii, čímž akce skončila. Policie také vyslechla svědky, kteří potvrdili Janečkovu výpověď.

Asi půl hodiny po incidentu se police vrátila s tím, že Malý přidal ještě pokus o ublížení na zdraví a pokus o loupež a Janečka umístila na 22 hodin do cely předběžného zadržení, protože celou záležitost překvalifikovala na trestný čin.

Podle Janečka se policisté chovali velmi profesionálně. „Pana Malého žádám, aby přestal útočit na naši iniciativu. Asi začíná někomu velmi vadit, že máme velkou podporu po celé ČR,“ dodal Janeček.

Mluvčí policie Eva Kropáčová situaci nevysvětlila. „Dle zákona nejsme oprávněni poskytovat informace ke konkrétním osobám," uvedla na dotaz Pražského deníku. 

Iniciativa Chcípl PES v neděli 14. února pořádá po celé republice dvacet Valentýnských pochodů za otevření Česka a návrat dětí do škol. Jeden z nich zamíří i na pražský Petřín, sraz je u lanovky na Újezdě. Petice za normální svět – otevřeme Česko má přes 20 tisíc podpisů.