Jednateli firmy z pražských Ďáblic, která pro ministerstvo zajišťuje správu budov a údržbu, si podle obžaloby měl říci o úplatek. Devětačtyřicetiletý Koval nepopírá, že něco takového skutečně naznačoval – vinu ale odmítá. Způsobem, který ho dostal až před soud, prý postupoval jen proto, aby skutečnou korupci odhalil.

„Myslel jsem si, že budu tak dobrý," posteskl si v jednací síni. Vysvětloval, že se nesnažil získat peníze pro sebe, ale jen chtěl otestovat, jak se zachovají představitelé firmy, kterou údajně podezříval z předraženého pronájmu vysoušečů i dalších problematicky účtovaných dodávek. Jen tohle prý bylo důvodem, proč naznačil, že když z toho bude něco mít i on, přestane zpochybňovat výši předkládaných faktur.

To se mělo stát loni 22. října při schůzce v restauraci, která na Staroměstském náměstí působí doslova pár kroků od vchodu do ministerstva. Podle obžaloby ale nezůstalo u jediného náznaku. O dva dny později měl Koval přijít s nabídkou výměny protipožárních dveří – s tím, že dohoda je jistá, pokud mu z půlmilionové zakázky také něco kápne.

Minimální role

Tohle už však obžalovaný odmítá. Výměna dveří se sice skutečně chystala, jeho role ale prý byla minimální, a to včetně možnosti ovlivnit výběr dodavatele: podklady připravovali jeho podřízení – a pokud jde o schvalování, všechny zakázky přesahující 200 tisíc podepisovala vrchní ředitelka.

Ani slova o možném úplatku, kdy se nikdy nehovořilo o konkrétní částce, ale nebyla míněna vážně, hájí se Koval. Jedním dechem zdůrazňuje, že své více než půlroční působení na ministerstvu zasvětil hledání možných zdrojů úspor. Přehodnocoval proto smlouvy s dodavateli; v jednací síni se dokonce pochlubil, že se mu jednáním o změně podmínek nebo ukončením spolupráce podařilo ušetřit desítky milionů korun.

A právě v rámci těchto aktivit si chtěl posvítit i na firmu zajišťující technickou údržbu; zdálo se mu totiž, že její ceny jsou vysoké a faktury obsahují í položky zařazené navíc. Jednatele správcovské firmy prý proto vyzval k předložení návrhů úspornějších řešení – zdálo se mu ale, že nevidí velkou ochotu něco měnit.

Cílená provokace

Rozhodl se tedy otestovat chování šéfů společnosti cílenou provokací. Nedomyslel však, že to může mít vážné důsledky i pro něho samotného. Skončilo to trestním stíháním, kdy v případě prokázání viny u soudu může být ve hře až desetiletý trest – a také propadnutí majetku.

Dnes Koval vidí, že šlo o chybu – tehdy se mu ale takový postup jevil jako dobrý nápad. I přesto, že se předem radil s ředitelem bezpečnostního odboru ministerstva – a ten ho od takového počínání odrazoval. Neposlechl – a na setkání s jednatelem správcovské firmy poté, co si oba muži u piva potykali, šel do akce po hlavě.

Ještě v té chvíli si údajně myslel, že je na správné stopě – zaskočilo ho prý, že se partner v jednání na žádost o úplatek netvářil tak překvapeně, jak by on býval očekával… Jednatel totiž neřekl "ne" – jen prohlásil, že o tom musí podebatovat se svým společníkem. Tohle stanovisko jednatel v roli svědka ve čtvrtek skutečně potvrdil v jednací síni.

„Bál jsem se odmítnout ho rovnou, abychom nepřišli o zakázky," vysvětlil s tím, že nemohl přeslechnout nejen to, jak jeho společník žádá o úplatek, ale i jak se ohání svými známostmi s tehdejší ministryní Věrou Jourovou a jejím stranickým šéfem Andrejem Babišem. Popřel ale slova obžalovaného o tom, že se netvářil nijak moc překvapeně.

„Vyrazilo mi to dech," konstatoval, že zůstal zaskočen. Ještě týž den večer poslal textovou zprávu jedné referentce ministerstva, která postupovala podle protikorupčního manuálu: informovala svého nadřízeného. Ministerstvo pak samo předalo věc policii.

Informace o požadovaném úplatku se tedy dostala i k těm nejpovolanějším uším – a rozjelo se trestní stíhání. Jak skončí a zda senát Vlasty Langhamerové uvěří Kovalovým vysvětlením, vyplyne z dalšího dokazování. Verdikt by mohl padnout na sklonku srpna.

Vyhazov přišel okamžitěAféra kolem žádosti o úplatek měla pro Vladislava Kovala nejen trestně právní důsledky, ale i politické konsekvence. Byl významnou postavou hnutí ANO, které ho ale vyloučilo bezprostředně poté, co začal být vyšetřován a policie mu sdělila obvinění. Někdejší ostravský zastupitel přitom býval i hlavním manažerem; rozhodně tedy nešlo o obyčejného člena.