Incident se stal loni 12. srpna na pražském úseku D1 ve směru na Brno. Řidič Fordu Transit tam podle verdiktu opakovaně ohrozil posádku menšího Fordu Mondeo. Po několika nebezpečných manévrech, kvůli nimž muselo auto intenzivně brzdit do téměř úplného zastavení, pachatel údajně zatelefonoval spolujezdkyni v mondeu - své někdejší přítelkyni - a hrozil jí, že "to do nich napálí". Zanedlouho přidal další vybržďování.

Auto řídil nevlastní dědeček

„Řidičské manévry pana obžalovaného byly nebezpečné a riskantní. Pokud říkal, že to do nich napálí, pak se nepochybně jednalo o výhružku způsobilou vzbudit u poškozených důvodnou obavu," uvedl soudce pražského městského soudu Jan Šott s tím, že muž použil auto jako zbraň. Soudní senát se ale zároveň domnívá, že jednání řidiče nesměřovalo ke způsobení zdravotní újmy, jak tvrdila obžaloba.
Mondeo řídil nevlastní dědeček tříletého syna obžalovaného, profesionální řidič. V autě má kameru a incident si nahrál. Právě tento záznam podle soudce jasně vypovídá o tom, jak se událost stala, a vyvrací "značně bizarní" obhajobu obžalovaného.

Státní zástupkyně se odvolala


Muž se hájil tím, že z jeho strany bylo setkání náhodné. Jel prý jako obvykle do práce a nejprve nevěděl, kdo v druhém autě sedí. Z vozu prý totiž někdo vyhodil předmět, který mu poškodil čelní sklo. Proto se snažil upozornit a zastavit jeho řidiče, rozhodně nikoho nevybržďoval. Záležitost vnímá jako promyšlený plán bývalé družky, jak ho odstavit od syna.
„Trestnou činnost naprosto bagatelizuje. Můj dojem z něj je, že mu do současné doby vůbec nedošlo, že mohl zabít svého syna. Upřednostnil své osobní zájmy a rozpor s přítelkyní. Chybí mu jakýkoliv náhled na věc, poučení se. Nezaznamenala jsem, že by toho litoval," uvedla na mužovu adresu státní zástupkyně Radka Miclíková. Proti dnešnímu verdiktu se okamžitě odvolala.

Soud zvolil podmíněný trest 

Obžalovaný si vzal ohledně odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Jeho advokát navrhoval soudu předání věci do přestupkového řízení.Za pokus o těžké ublížení na zdraví více lidí a dítěte řidiči hrozilo pět až 12 let vězení. U nebezpečného vyhrožování vůči dítěti lze uložit maximálně tři roky za mřížemi.

Soud zvolil podmíněný trest proto, že muž vedl řádný život, pracoval a staral se o syna. Řidič se však podle verdiktu musí podrobit programu psychologického poradenství ke zvládání agrese. Soudce totiž podotkl, že vzhledem k napjatým vztahům s expřítelkyní se muž může dostat do obdobné situace znovu, a podle znalců by ji řešil stejným způsobem.