Odpykat si za vraždu šestnáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou má podle úterního nepravomocného rozhodnutí trestního senátu Městského soudu v Praze odpykat 53letý Američan Gilbert Feguson McCrae dlouhodobě žijící se svou o 11 let starší českou manželkou v Praze. Tento úřadům dobře známý potížista a milovník zbraní (jež však přišel o oprávnění k jejich držení, a tak svůj arzenál musel přepsat na manželku) podle verdiktu 5. února po půlnoci zastřelil na konečné tramvajové linky 22 muže, který ho předtím v opilosti provokoval v baru Ještěrka na Vinohradech.

Podle výsledků vyšetřování, s nimiž se soud ztotožnil, vrah sledoval 34letou oběť opouštějící bar, počkal s ní na tramvaj na zastávce I. P. Pavlova a pak s ní 20 minut cestoval na místo ortelu. Protivníka z baru, který mezitím na sedačce usnul, na konečné stanici Nádraží Hostivař zastřelil. Čin, který nelze označit jinak než jako popravu, měl být zřejmě odplatnou za nevhodné chování v baru.

Vinu odmítá

McCrae jakoukoli vinu odmítá. Tvrdí, že se činu nedopustil. Osudné noci prý vůbec tramvají nejel – a žádnou vraždu nespáchal. Postup policie opovažuje za zmanipulovaný a plný chyb – a ani soud mu z jeho pohledu nedopřál tak obsáhlé dokazování, aby se mohl domoci spravedlnosti (obhajoba například požadovala revizní balistický posudek provedený v Německu, který by překontroloval výsledky Kriminalistického ústavu Praha). O své nevině se ještě bude snažit přesvědčit odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Manželka trestu unikla

Na lavici obžalovaných usedla také manželka údajného střelce. Státní zástupce Michal Moravský jí kladl za vinu nedovolené ozbrojování. V bytě manželů se totiž při domovní prohlídce vedle legálně držených zbraní, mezi nimiž byla i pistole označená znaleckým posudkem jako smrtící nástroj, našly i neregistrovaná puška a větší množství zakázaného střeliva. V jejím případě soud rozhodl o zproštění obžaloby.

Čtěte také: Pár minut na konečné…