Za vraždu řidiče kurýrní společnosti PPL a další trestné činy si recidivista Miroslav Battya s konečnou platností odpyká 21 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Výjimečný trest s konečnou platností potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl Battyovo dovolání. ČTK to dnes potvrdil mluvčí NS Petr Knötig. Muž je ve výkonu trestu, nyní mu zbývá už jen spíše teoretická možnost podat ústavní stížnost.

Battya podle pravomocného rozsudku zastřelil řidiče v listopadu 2008 v Říčanech u Prahy. S komplicem Tomášem Němečkem pak auto PPL s tělem oběti převezli k obci Nupaky u Prahy a zapálili. Němeček, který si vyslechl trest 16 let vězení, podle Knötiga dovolání nepodal, proto se Nejvyšší soud jeho odsouzením nezabýval.

Battyovo dovolání soud odmítl kvůli tomu, že bylo podáno z jiného důvodu, než připouští trestní řád. „Navíc provedené dokazování nevyvolává pochybnosti,“ uvedl Knötig. Zejména Vrchní soud v Praze se podle NS důkladně zabýval tím, kdo z pachatelů střílel, a doplnil v tomto směru dokazování. NS pak nenašel důvod zasáhnout.

Musí také nahradit škodu

Muži si svůj trest odpykají ve věznici se zvýšenou ostrahou, oba mají také firmě PPL zaplatit škodu přes 375.000 korun. Battya si musí odpykat ještě další asi dva roky z předchozích odsouzení za jiné trestné činy.

Událost se stala 19. listopadu 2008 večer. Oba muži řidiče vylákali do Říčan, aby jej okradli. Když zaparkoval, tak jej Battya za přítomnosti Němečka dvakrát střelil – do krku a hlavy. Muž na místě zemřel. S vozidlem společnosti pak odjeli k obci Nupaky, kde od řidiče a z auta sebrali tržbu přes 176.000 korun a DVD rekordér v ceně 6000 korun. Vozidlo i s tělem oběti pak polili benzínem a zapálili, aby zničili důkazy.

Oba odsouzení sice přiznali, že byli na místě činu, střelbu však svalovali jeden na druhého. Středočeský krajský soud, který Battyovi původně uložil trest 20 let a Němečkovi 15 let vězení, ve svém verdiktu uvedl, že řidiče zastřelil jeden z nich. Odvolací senát to prvoinstančnímu soudu vytkl. „Lze učinit jednoznačný závěr, že oním střelcem byl obžalovaný Battya,“ uvedl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka při odůvodnění rozsudku.

Battya přiznal, že sám v minulosti pracoval ve společnosti PPL, kde se také seznámil se svou pozdější obětí. Poté, co u firmy skončil, začal prý spřádat plány na krádež vozidla firmy. Později do nich zasvětil i Němečka. Záminkou k přepadení auta bylo předání pervitinu řidičovi.