Prohlédněte si fotogalerii, když byl Petr Štalzer u Vrchního soud v Praze.

V dovolání Štalzer tvrdil, že justice k případu přistoupila povrchně, jednostranně a tendenčně. Zpochybňoval například také použitelnost pachové stopy na vystřelené nábojnici.

NS však nezjistil žádný extrémní rozpor mezi skutkovými zjištěními soudů a provedenými důkazy, což je základní podmínka pro případný zásah.

„Napadené rozhodnutí odvolacího soudu tak není zatíženo vytýkanými vadami, což znamená, že dovolání obviněného nebylo možno přiznat jakékoliv opodstatnění," stojí v usnesení senátu s předsedou Petrem Šabatou.

NS rozhodl v únoru bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v internetové databázi.

Pět střel z bezprostřední blízkosti

Čtyřiačtyřicetiletý advokát, otec dvou malých dětí, zemřel předloni v květnu. V garáži ve Výhledové ulici v Praze 5 jej zasáhlo z bezprostřední blízkosti pět střel. Podle verdiktu střílel Štalzer, který chtěl usmrtit svého bývalého německy hovořícího klienta, s nímž měl spory.

Klient, který obchoduje s uměleckými předměty, dříve bydlel na stejné adrese jako advokát a na poštovní schránce nechal po přestěhování štítek se svým jménem.

Kromě vraždy uznal soud Štalzera vinným i z nedovoleného ozbrojování, ve svém rodinném domku v Brandýse nad Labem měl bez povolení samopal, brokovnici a kulovnici. Muž vlastnictví zbraní přiznal, měl je prý proto, aby chránil sebe a svou rodinu, protože se bál výhrůžek.