Následně tělo rozřezal a po částech odnosil do kontejnerů na separovaný odpad. Právě nálezy částí těla neznámé ženy v třídírnách odpadu odstartovaly 9. července rozsáhlé policejní pátrání. Na jeho konci bylo po několika týdnech odhalení souseda oběti jako vraha.

„Nechtěl jsem to udělat, ale stalo se tak," kál se Misko v jednací síni. Posteskl si, že tím, že zmařil lidský život, zkazil i svůj vlastní. Nejen že má na dlouho skončit ve vězení, ale také má matce zavražděné ženy zaplatit jako odškodnění půl milionu korun. A k tomu mu soud ještě uložil vyhoštění na neurčito.

Právě to obhájce Karol Hrádela vidí jako velký problém. Naznačil, že po návratu domů by klient mohl nuceně skončit v řadách bojovníků, jak se za aktuálních poměrů na Ukrajině děje. Je proto možno očekávat, že už jen z tohoto důvodu bude podáno odvolání a kauzou se ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Láska k počítačovým hrám

K tomu, jak se mord odehrál, měli kriminalisté i soud k dispozici pouze Miskovu výpověď. Obžalovaný odmítl původní verzi zveřejněnou policií po jeho zadržení: že v době nepřítomnosti sousedky tajně chodil do jejího pokoje, tam svůj počítač připojoval k její internetové přípojce a hrál hry – přičemž byl přistižen a strhla se potyčka, která skončila vraždou.

Kdepak – tohle se opravdu dělo, ale o zneužívání svého internetu se prý zavražděná nikdy nedozvěděla. Stejně jako o tom, že když jí Misko pomáhal s výměnou zámku, nechal si udělat kopii klíče od jejího pokoje.

Strašení protivnice nožem

Osudný konflikt se podle Miskových slov rozhořel kvůli tomu, že mu rozčilená sousedka, která měla něco upito, kopala do dveří pokoje. On, který byl silně opilý, se s ní hádal – a strhla se potyčka, při níž prý Misko chtěl podle vlastních slov „postrašit" protivnici nožem. Tvrdí, že když se při pranici váleli po zemi, nebylo vlastně jasné, kdo krvácí.

Ženu prý odvedl do koupelny, kde se chtěla umýt, pak ji ale bodl, protože měl pocit, že ho chce napadnout. Nato se podle vlastních slov vydal uklízet krev na chodbě – a když se vrátil, žena nežila. Podle závěru soudních lékařů nicméně většina ze dvou desítek nalezených bodných ran byla zasazena do těla umírajícího nebo již mrtvého – a k tomu obžalovaný neměl vysvětlení.

Odnášení těla po kouskách

Muž, který se u nás od roku 2002 živil převážně jako pomocný dělník na stavbách, ale v minulosti pracoval i v masokombinátu, pak prý nevěděl, jak se zbavit těla. Proto přišel na nápad s pilkou a odnášením zavražděné po kouskách…

Tomu, že by vražda mohla mít jiný motiv – například majetkový – provedené důkazy nenasvědčovaly. Byť je pravdou, že kabel s internetovým připojením Misko po činu přetáhl z bytu zavražděné do svého pokoje.

Nic také nenasvědčuje tomu, že by se na krvavém mordu jakkoli podílela jeho družka, která s ním pokoj sdílela – nebo že by do jeho zadržení alespoň věděla o tom, co spáchal. „Ničeho jsem si nevšimla – a to ani když jsem v bytě uklízela," prohlásila žena, která rovněž pochází z Ukrajiny.

Do vazby se vrací po verdiktuPoněkud neobvyklou součástí úterního verdiktu je rozhodnutí o uvalení vazby. Cizince souzeného pro vraždu a rozčtvrcení těla oběti k soudu totiž nevodila eskorta; byl stíhán na svobodě. Do vazby ho soud sice poslal bezprostředně po zadržení – protože se tak ale stalo bez přítomnosti obhájce, musel výt cizinec propuštěn. Následně s policií spolupracoval a dostavil se i k soudu – nyní však převládla obava, že by kvůli vysokému trestu mohl uprchnout nebo by se skrýval.