Muž, kterého přivedla eskorta z ruzyňské vazební věznice, podle státního zástupce Tomáše Milce v hádce umlátil a ukopal svého známého (který by vzhledem k věkovému rozdílu mohl být jeho otcem), načež zaútočil i na jeho partnerku, v jednací síni odmítl vypovídat.

Senát Ivy Říhové má ovšem k dispozici vše, co řekl během výslechů na policii i při rekonstrukci na místě činu. V incident se smrtelným následkem podle zjištění kriminalistů přerostla hádka kvůli vínu z PET láhve, které oba muži společně popíjeli. Poznali se a spřátelili v komunitě bezdomovců zdržujících se v okolí hlavního nádraží v Praze – tentokrát ale pobývali na Mělnicku v údolí Mlýnského potoka.

Mezi muži, pro něž bylo na denním pořádku popíjet víno po litrech – v množstvích, které by i při konzumaci piva u leckoho budilo údiv – se strhla rozepře o to, komu z obsahu láhve připadl větší podíl.

Kováč, který kumpána tloukl pěstmi, opakovaně ho také kopal kolenem do hlavy a mlátil ho i kovovou stoličkou, v minulosti tvrdil, že původně se bránil napadení. Jisté však je, že pokračující útok už za obranu rozhodně považovat nelze. A tím méně závěrečné rdoušení, které trvalo několik minut. To ve své výpovědi připustil i obžalovaný.

Prali jsme se jako chlapi

„Je to hřích," konstatoval. Při rekonstrukci se ovšem snažil tvrdit, že žádného mimořádného násilí se nedopustil. „Prali jsme se normálně; jako chlapi v hospodě," prohlásil. Hospodské rvačky ovšem nekončívají přikrytím nehybného těla jednoho z účastníků dekou ani tím, že do bezvládných úst „poraženého" nacpe „vítěz" jablko…

Drsně se obžalovaný zachoval i k družce zavražděného, která se snažila přítele bránit. Napadl i ji, přičemž jí způsobil těžkou újmu na zdraví. V důsledku opakovaných úderů pěstmi i loktem skončila žena v nemocnici, kde se dokonce musela podrobit operaci oka. Kováč své počínání omlouval tím, že mu žena pohrozila: prý na něho vezme nůž.

V případě uznání viny může soud rozhodnout o trestu odnětí svobody v trvání od 15 do 20 let, padnout by ale mohl i trest výjimečný. Termíny hlavního líčení rozplánovala soudkyně Říhová do pondělka, verdikt by nicméně mohl být vynesen již v pátek.

Dávky a sběrObžalovaný měl svým stylem života blízko ke komunitě bezdomovců; z jeho vlastních slov ale vyplynulo, že nešlo o typickou osobu bez přístřeší. Bydlel s přítelkyní v chatce, pobíral sociální dávky – a kromě toho, že vybíral popelnice, si další prostředky na obživu obstarával jako sběrač železa. Peníze získával i z brigád, když se nechával zaměstnávat načerno.