S výstavou, boromejkami ani ministrem ale neměla palba nic společného. Jen se spravedlností. Invalidní důchodce, který tvrdí, že byl nespravedlivě odsouzen za vykrádání automatu na cukrovinky v pečovatelském domě, kde žil (a v minulosti už ministrovi kvůli tomu napsal dopis), zvolil protest s poplašnou pistolí, aby na sebe upozornil. Kvůli tomu, že byl uznán vinným a dostal podmínku, mu totiž vedení domova neprodloužilo pobyt. Neprávem, tvrdí střelec, který trvá na tom, že on nekradl.

Střelci, který ale nepálil přímo po Pelikánovi a ani nebyl vybaven smrtící zbraní, tehdy domlouvali dva muži z Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. Zprvu ani nevolali policisty; skončilo to u vysvětlení, že zvolený postup nebyl vhodný.

Policisté se ale případem nakonec přece jen dále zabývali. Rozhodující podle slov Tomáše Hulana z ředitelství pražské policie bylo to, že muž použil pouze plynovou zbraň, kterou navíc nenamířil na ministra ani konkrétně na kohokoli jiného. Věc tak opravdu nebyla kvalifikována jak trestný čin, ale posouzena pouze jako přestupek. Nova v neděli citovala vyjádření radnice pro Prahy 1, podle něhož v tomto případě může být udělena finanční sankce v rozpětí od jednoho do čtyř tisíc korun.