Stalo se to poté, co 5. března večer způsobil šokující havárii na Mánesově mostě. Ztratil vládu nad vozem, vyjel na chodník - a přes zábradlí srazil do Vltavy dvojici chodců.

Třiačtyřicetiletou ženu hasiči vylovili z prudkého proudu a záchranářům se ji podařilo oživit, avšak po převozu do nemocnice zemřela; pozůstatky těla o rok mladšího muže byly nalezeny až s odstupem při čištění vpusti štvanické elektrárny.

O tragédii, kterou způsobil, stejně jako o tom, jak zaplatí bezmála jeden a tři čtvrtě milionu korun jako odškodnění pozůstalým, má řidič přemýšlet za mřížemi šest let.

Po projednání verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 2 (který v hlavním městě řeší všechny trestné činy v dopravě) před odvolacím senátem pražského městského soudu je rozsudek již pravomocný.

Řidič měl zdravotní komplikace

Soudy dospěly k závěru, že řidič pochybil již dávno před tragickou nehodou - v době, kdy při schvalování zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel zatajil své zdravotní komplikace. A následně havaroval kvůli tomu, že nebyl schopen auto ovládat v důsledku epileptického záchvatu.

V jednacích síních se tak potvrdila příčina těžko pochopitelné havárie, o níž se spekulovalo už krátce po nehodě. Kauza ale nekončí; vše ještě nejspíš bude posuzovat brněnský senát Nejvyššího soudu ČR. S obhájcem Viktorem Rytikovem již senior přemýšlí o mimořádném opravném prostředku v podobě dovolání.

Má za to, že uložený trest je jednak nepřiměřeně přísný, jednak svým akcentem na závěry znaleckého posudku hovořícího o možnosti ztráty schopnosti řídit v důsledku záchvatu padoucnice působí jednostranně - za nehodou prý ale mohla být i zcela jiná příčina. Na argumenty o možném mikrospánku ale soudy nepřistoupily.

Čtěte také: Tragédie: auto bouralo na mostě, srazilo lidi do Vltavy