Nebyla to vražda, ale ublížení na zdraví ve chvíli, kdy se obžalovaný bránil, mají soudci jasno. Nepochybují ani o tom, že se letos v únoru stalo v centru Prahy něco, co, co se bohužel může přihodit komukoli. Před soudem podle Novákových slov stanul slušně vychovaný mladý muž, který se naprosto nečekaně a nezaviněně dostal do silné emoční zátěže. „Do této situace se může dostat kdokoli, když si ho vyhlédne parta opilých lidí, kteří chtějí někoho bít," konstatoval soudce s dodatkem, že v takovém případě máte dvě možnosti: buďto utéct, anebo se bránit.

Čtěte také: Narkomanka chtěla drogy, přepadla malé dítě

Mladý cizinec, kterého do jednací síně vodili zakuklenci s automatickými zbraněmi, volil druhou možnost. Soud ale odmítl argumenty obhajoby, že by případ měl být posuzován jako nutná obrana – a tudíž by se slušelo zprostit Mammadbayliho obžaloby. „Ta obrana byla zjevně nepřiměřená," zdůraznil soudce Novák. „Obžalovanému hrozilo, že dostane přes ústa – a on vzal nůž a zaútočil," podotkl předseda senátu. Neviděl ale důvod přitakat obžalobě, že se jednalo o vraždu plus pokus o další mord. Mammadbayliho poslal do vězení za ublížení na zdraví, přičemž trest vyměřil na samé spodní hranici sazby (tu trestní zákoník stanoví na dva až osm let vězení). „Není třeba dávat trest represivní; ty dva roky jsou adekvátní tomu, jak se situace vyvinula a že obžalovaný jednal v silném rozrušení," objasnil Novák úvahy svého senátu při rozhodování o výši trestu.

Malicherný důvod

Co se letos 17. února v centru Prahy seběhlo, že z malicherné příčiny vyhasl lidský život? V baru v ulici Nekázanka Mammadbayli po půlnoci, kdy už personál kvůli zavírací hodině nepřijímal další objednávky, čekal, až ho přijede odvézt jeho známý, taxikář. Objevila se patra čtyř Ukrajinců, kteří předtím popíjeli jinde, a chtěli si dát nalít. Když se dověděli, že je zavřeno, odcházeli – dostali se ale do slovního konfliktu s Mammadbaylim. Prý se jim nelíbilo, jak po nich kouká. Mladíci, z nichž jeden je nositelem hnědého pásku v džudu a další dva se věnovali bojovým sportům, mu nadávali, sprostě pohaněli i jeho matku – a na ulici před barem začala strkanice. Tu se podařilo uklidnit za pomoci personálu. Podle některých svědků ale stále padaly výhrůžky, že si mladíci Mammadbayliho najdou. Nepomohlo, že podával ruku na usmířenou, nabízel, že vše proberou další den, až nebudou mít upito, chlácholil je oslovením „brácho". To naopak spíš přilévalo oleje do ohně. Mammadbayli pak sedl do taxíku – a po chvíli opět vystoupil. Se zavíracím nožem v ruce – byť taxikář popírá, že by kudlu v autě měl. Opět došlo ke konfliktu. Vysoký judista se dal na útěk, když utrpěl poranění bederní krajiny a stehna – to již ale na Mammadbayliho skákal jeden z vyznavačů bojového umění. Ten utrpěl čtyři rány: do třísla, stehna, břicha a předloktí. Třebaže podle svědků zprvu ani nevěděl, že byl pobodán – na krev na jeho bundě ho upozornili kamarádi, když je vyzýval k pronásledování Mammadbayliho – dopoledne po incidentu v motolské nemocnici zemřel.

Verdikt není pravomocný. Obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou k podání odvolání.

Nechtěl ublížit

„Nechtěl jsem nikomu ublížit," vysvětloval obžalovaný s tím, že nůž si vzal jen na postrašení protivníků. „V té chvíli jsem myslel jen na obranu a měl jsem jediný cíl chránit se," zdůraznil. V jednací síni také opakovaně zaznělo, že kdyby opravdu chtěl vraždit, mohl bodnout účinněji…