Žena, která odmítala půjčovat dceru jejímu otci, o dva roky mladšímu bývalému partnerovi, právě ve chvíli, kdy si měl muž pro dítě přijít, napsala závěť a dopisy na rozloučenou bývalému manželovi a své starší dceři, sebe i dítě omámila pořádnou dávkou antidepresiv a hypnotik a pustila plyn. Jeho zápach bylo cítit až na chodbu, a tak muž, kterému nikdo neotvíral, zalarmoval policii a hasiče. Ve chvíli, kdy se hasiči snažili vniknout do bytu, s dcerou v náruči se vrhla z balkonu do desetimetrové hloubky. Zatímco dítě vyvázlo bez zranění, matka si přivodila vážná zranění.
Po úrazu páteře zůstala ochrnutá na dolní polovinu těla – a nyní se pohybuje na vozíčku a neobejde se bez cizí pomoci. Její zdravotní stav podle státní zástupkyně Evy Prskavcové může být příčinou, proč odsouzená k výkonu trestu nenastoupí, byť vrchní soud zamítl její odvolání proti verdiktu soudu v Ústí nad Labem.
„Záleží ale jen na obhajobě, jestli požádá prezidenta republiky o milost," řekla Deníku Prskavcová.
Zatímco podle verdiktu prvoinstančního soudu, s nímž se ztotožnil i odvolací senát, se obžalovaná chtěla bývalému partnerovi pomstít – postarat se o to, aby už svou dceru nikdy neviděl a měl výčitky svědomí, že je za její smrt zodpovědný – Šubrová to rázně popírala. „Neměla jsem pocit se bývalému partnerovi jakkoli mstít – a nikdy jsem po něm nepožadovala, abychom spolu navázali vztah," polemizovala se závěry soudců i s důkazy ve spisu. Dcera prý k tátovi nechtěla, držela mámy tak, že ji prostě nebylo možno předat, tvrdila žena, jejíž odmítání styku dítěte s otcem úřady v minulosti třikrát řešily jako přestupek. „Já jsem nikdy žádnou vraždu ani sebevraždu neplánovala; přísahám vám tady na moji smrt a smrt svých dětí," přesvědčovala soud.
Marně. Předsedkyně odvolacího senátu Jaroslava Maternová označila její slova za nepravdy – a nekývla ani na argumenty obhájkyně Ivany Spoustové, která bývalého partnera obžalované líčila jako problémového a zadluženého násilníka, před nímž je třeba mít se na pozoru a před nímž Šubrová chtěla dceru ochraňovat. „Nebylo zjištěno, že by otec dítěte nebyl způsobilý se o dceru postarat," připomněla Maternová závěry Obvodního soudu pro Prahu 4 i pražského městského soudu, které loni dítě svěřily do péče otce, byť se do věci vkládaly pracovnice Fondu ohrožených dětí i několika institucí na pomoc obětem domácího násilí.
Předsedkyně odvolacího senátu současně připomněla, jak se vyvíjely spory o svěření starší dcery do péče po krachu prvního manželství obžalované: úplně stejně! I tehdy Šubrová oznamovala napadení a demonstrativně nosila krční límec, stěžujíc si na pohmoždění páteře…
Za pokus o vraždu dítěte byl ve hře trest v rozpětí 15 až 20 let stanoveném trestním zákoníkem. Verdikt je nakonec hluboko pod úrovní zákonné trestní sazby. Soudy vzaly v úvahu fakt, že jednání obžalované ve stadiu pokusu – ačkoli se to stalo spíše zázrakem – a přihlédly také k její současné tíživé situaci (byť si ji dotyčná skokem z okna přivodila sama).
Rozsudek je již pravomocný; obhajoba ale může podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Patrně to zkusí a bude se domáhat nových znaleckých zkoumání s poukazem na fakt, že nešlo o pokus o vraždu, nýbrž o takzvanou rozšířenou sebevraždu. Naději na úspěch ale taková argumentace nemá valnou – už se s ní vypořádaly nižší soudy.