Dlouhé roky by 47letý Bulhar Bojan Dimitrov Petrov a jeho 29letý komplic Andrej Maga měli v cele přemýšlet o tom, jak při svých nelegálních kšeftech omylem natrefili na nesprávného komplice.

V Brandýse nad Labem a na Černém Mostě v Praze prodávali padělané bankovky tak dlouho, dokud při jejich nabízení nenarazili na policistu. Pak spadla klec.

Falzifikáty byly průměrné kvality

Vyšetřovatelům se sice nepodařilo vystopovat, odkud falzifikáty pocházely, je ale pravděpodobné, že byly zhotoveny v Bulharsku. Znalec je označil za padělky průměrné úrovně – klasifikoval je známkou 3 z pětistupňové škály. Bez problémů by je mohli rozpoznat na každé pokladně, kde ke zkoušení pravosti bankovek mají k dispozici UV lampu.

Přesto se i pro padělky tohoto typu vytištěné na běžném papíře najdou kupci. Podle expertů je lze udat například v restauraci, herně nebo v taxíku, pokud obsluha ztratí ostražitost. Zájemce o zfalšované bankovky při jejich nákupu pochopitelně pravými penězi zaplatí dodavateli jen zlomek udávané hodnoty padělků – obyčejně to bývá mezi 15 a 40 procenty.

Rozdíl dělá patnáct set

Petrovovi a Magovi soud prokázal, že jako dealeři falešných padesátieurovek prodali bankovky v hodnotě 501 507 korun. Údajně měli přístup také k falešným dolarům, ale do tohoto kšeftu se nepustili.

Petrov byl odsouzen k sedmi a Maga k šesti letům ve věznici s ostrahou; oba byli také na neurčito vyhoštěni z České republiky. Kauzou se podle všeho ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Oba obžalovaní si totiž ponechali lhůtu na podání odvolání. A odvolání zvažuje i státní zástupce.

Předseda senátu Petr Franc se totiž rozhodl posoudit jednání dealerů falešných eur mírněji, i když mohl využít i přísnější metr. Jak soudce Deníku vysvětlil, vše se točí kolem kvalifikace činu v závislosti na výši způsobené škody.

„Je-li do 500 000 Kč, lze vyměřit trest odnětí svobody od 2 do 8 let. Pokud přesáhne 500 tisíc korun, trestní sazba se pohybuje od 10 do 15 let – což je stejné rozpětí jako za vraždu. A mezi tím není nic,“ konstatoval Franc. „Vzali jsme ohled na to, že ta částka přesáhla hranice škody velkého rozsahu jen o patnáct set,“ objasnil soudce důvody, které vedly jeho senát k uplatnění mírnější kvalifikace.

Pět a půl roku za minimální škodu

Pohled soudů na konkrétní padělatelskou kauzu může rozhodnutí o výši trestu ovlivnit velmi významně. Například Krajský soud v Brně poslal v pátek pětadvacetiletého recidivistu Patrika Štefánika do vězení na 5,5 roku za to, že před necelým rokem udal v Třebíči dvakrát falešné stokoruny a jednu padělanou padesátikorunovou bankovku.

Muž, jenž už si odseděl trest za loupežné přepadení důchodkyně v Brně (ženu tehdy vážně poranil) a naposledy se před Okresním soudem pro Prahu-východ zpovídal z okradení třináctiletého školáka, loni v březnu podle soudu padělanými penězi zaplatil útratu v restauraci a s falešnou bankovkou poté poslal kamaráda do obchodu, aby koupil víno.

Šlo přitom o dosti primitivní falzifikáty vyrobené pomocí barevné kopírky a vytvořené slepením kopie rubu a lícu. Znalecký posudek je na pětibodové stupnici označil známkou 4. Právě tuto skutečnost označil předseda senátu Daniel Plšek za důvod, proč soud rozhodl o délce vězení při spodní hranici trestní sazby. Štefánik vše popírá – a na místě se odvolal.