Zlom přinesl loňský 24. listopad. Třiatřicetiletý Florin Gherasim se tehdy nepohodl se 49letým stavebním podnikatelem. Dostali se do sporu kvůli termínům a částkám, jež měly být vyplaceny za vykonanou práci. Gherasim si přišel pro 17,5 tisíce korun, které podle domluvy očekával. Peníze nutně potřeboval nejen na vlastní živobytí, ale hlavně proto, aby mohl vyměnit za dolary a poslat do zahraničí rodičům a dětem. Požadovanou částku ale nedostal. Nemám, řekl šéf. Na dřevo vysázel jen pět a půl tisíce. A ukázal prázdnou peněženku na důkaz toho, že víc dát nemůže…

Nestalo se to poprvé, Gherasim ale tentokrát reagoval nečekaně. Popadl sekyrku, která byla v buňce na staveništi rodinných domků pod Novou Vsí na Praze-východ opřená o zeď – a ve vzteku praštil šéfa tupou stranou do hlavy. Způsobil mu na ní silně krvácející zranění. Vypadalo ošklivě – až později ale lékaři zjistili, že se jednalo ještě o podstatně větší malér, než se zprvu zdálo. Podle státního zástupce Tomáše Milce obnášelo nejen viditelnou tržně zhmožděnou ránu, ale také zlomeninu klenby lební se vpáčením úlomků do lební dutiny provázené krvácením do mozku a pohmoždění mozku s krevním výronem pod měkkou plenu mozkovou. „Smrt nenastala jen díky včasné a vysoce specializované lékařské péči,“ konstatoval žalobce.

Poté, co padl úder, vstoupil do buňky útočníkův mladší bratr Ion Valentin Gherasim. Ačkoli nemohl přehlédnout zraněného muže ani sourozence se sekyrou v ruce, neudělal nic, aby zraněnému přivolal pomoc. Bratři od krvácejícího muže odešli; starší z nich ho dokonce v buňce zamkl. Předtím mu ale ještě sebral klíčky od auta s dálkovým ovládáním, prázdnou peněženku s platebními kartami a doklady a z kapsy mu vytáhl mobil. Ne ale proto, aby se obohatil. Byla to součást msty: ty mi děláš problémy, tak já je tobě způsobím také. Věci si tedy Gherasim nenechal. Krátce po činu je zahodil.

Trest: Vězení a vyhoštění

Účet za jejich počínání v pondělí vystavil oběma sourozencům Krajský soud v Praze. Staršího z nich, kterého uznal vinným z pokusu o vraždu, poslal na 10 let do věznice s ostrahou. Součástí výroku je také rozhodnutí o vyhoštění na neurčito a stanovení povinnosti uhradit zdravotní pojišťovně náklady léčení ve výši 43 079 Kč a správě sociálního zabezpečení 22 753 Kč vyplacených jako nemocenské dávky. Mladší bratr, který je stíhán na svobodě, dostal za neposkytnutí pomoci 18 měsíců. Do vězení ale nemusí. Trest má podmíněně odložen s pětiletou zkušební dobou. Verdikt není pravomocný a kauzu ještě posoudí Vrchní soud v Praze. Florin Gherasim se totiž na místě odvolal, jeho bratr si stejně jako státní zástupce Milec si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

„Upřímně lituji toho, co se stalo; nechtěl jsem způsobit tak závažný následek,“ kál se Florin Gherasim v jednací síni. „Chtěl jsem si pouze pohovořit o penězích, abych je mohl poslat domů,“ vysvětloval. Soud sice konstatoval, že jeho úmyslem bylo napadeného muže usmrtit – ránu sekyrou do hlavy opravdu nelze považovat za vyjednávací prostředek – na vražedný pokus ale pohlížel vcelku shovívavě. „Šlo o prostý zlostný afekt, přičemž obžalovaný nebyl motivován majetkovým motivem,“ konstatovala předsedkyně senátu Eva Miláčková. Přihlédla i k dalším okolnostem, zejména dosavadní bezúhonnosti, kladnému hodnocení obžalovaného, k příznivým vyhlídkám na resocializaci i k faktu, že jednání zůstalo ve stadiu pokusu. Soud proto vynesl verdikt na samé spodní hranici trestu za vraždu. Nevyhověl ale návrhu obhajoby, aby čin byl posuzován jen jako pokus o zabití v reakci na předchozí jednání poškozeného (což je nový paragraf, kdy lze udělit mírnější trest). „Zákonodárce měl na mysli jiné případy,“ konstatovala soudkyně.