Podle obžaloby se snažili založit českou odbočku neonacistické organizace Wotan Junegd, úzce spjaté s činností ruské kapely Moloth (někdy psáno M8l8th ve zjevném odkazu na „h" jakožto osmé písmeno abecedy a vykládané jako skrytá propagace nacistického pozdravu Heil Hitler) a snažící se získávat sympatizanty i prostřednictvím pořádání koncertů metalové hudby a sportovních akcí.

Jedním z cílů organizace má být také podporování vězňů, kteří skončili za mřížemi kvůli trestným činům s rasistickým, etnickým, národnostním a jiným podobně nenávistným motivem. Tohle všechno pětice odmítá. Mladíci trvali na tom, že se nedopustili ničeho nezákonného; tvrdili, že jen prodávali suvenýry a samolepky, aby získali peníze na podporu kamaráda, který nastoupil do vězení.

Jakékoli kroky na podporu propagace pravicově extremistických tendencí odmítali, stejně jako propagování sympatií k neonacistům. Například Daniel Houdek v květnu u soudu vypověděl, že jde o něco zcela jiného: o úctu k vlasti, tradičním hodnotám a kultuře. Ani symbolika hnutí prý nevychází z německého nacismu, ale navazuje na pohanskou mytologii; myšlenkově i v grafické podobě.

Úspěšné domovní prohlídky

O vině všech obžalovaných ale soud nepochyboval. Jasným důkazem jsou prý materiály se symbolikou hnutí a hitlerovského Německa zajištěné loni v květnu při domovních prohlídkách pražskými kriminalisty specializujícími se na boj s extrémismem, stejně jako odposlechy – a v neposlední řadě se sami obžalovaní usvědčují vlastními výpověďmi.

Vůdčí postavou mezi souzenými mladíky byl 22letý Sergej Busigyn, Rus trvale bydlící v Praze; právě on měl myšlenky hnutí Wotan Jugend přinést do České republiky, nechávat vyrobit samolepky a společně s dnes 21letým Houdkem měli podnikat kroky k založení tuzemské buňky hnutí. Houdka jako jediného vodila k soudu eskorta. Ani on není kvůli této kauze ve vazbě, odpykává si však trest za napadení s rasovým motivem.

Právě vzhledem k předchozí trestné činnosti mu soud uložil tříletý nepodmíněný trest. Busigyn dostal také tři roky, ale s podmíněným odkladem. Dvouleté podmínky uložil obvodní soud Vojtěchu Hájkovi (24) a Lukáši Kolumpekovi (23); nejmírnější podmínku, 18měsíční, dostal nejmladší z obžalovaných, 19letý Marcel Palacký.

Proti nepravomocnému rozsudku se mohou odvolat; ponechali si lhůty na rozmyšlenou. Dá se nicméně předpokládat, že odvolání podají – a kauzu tak ještě bude posuzovat Městský soud v Praze.