„Nešlo o nějakou plánovanou, připravovanou vraždu, ale o náhlé, afektivní, impulzivní jednání na základě předchozího řekněme špatného vtipu poškozeného. V obžalovaném to zřejmě kvasilo, až došlo k jednání, k jakému došlo," uvedl předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek. Tříletý trest ve věznici s dozorem je podle něj po zvážení všech okolností případu dostačující.

Motivem byla událost, která se stala v baru

Nusbaumerovi hrozilo deset až 18 let odnětí svobody. Žalobkyně sice souhlasila se snížením trestu pod zákonnou sazbu, chtěla však muže poslat za mříže na šest nebo sedm let. Motivem k činu byla událost, která se stala v baru Bingo večer před napadením, loni 5. července.

Tehdy čtyřicetiletý Nusbaumer usnul na židli s hlavou zakloněnou dozadu a otevřenými ústy. Jeho třiatřicetiletý známý vytáhl z kraťasů svůj úd a několik vteřin s ním mával před Nusbaumerovým obličejem.

Obžalovaný si prý na další události nepamatuje

Další večer se Nusbaumerovi kvůli tomu v podniku smáli. Někteří kamarádi mu navíc říkali, že mu jeho známý strčil úd do úst, což nebyla pravda. Nusbaumera to urazilo. Tvrdí, že další události si nepamatuje až do chvíle, kdy ležel na chodníku a někdo ho držel. Podle svědků předtím zničehonic vstal ze židle a se sprostou nadávkou zabodl vtipálkovi do krku švýcarský nůž, který u sebe nosíval.

„Chtěl bych říct, že mě to všechno mrzí, že by mě nikdy nenapadlo komukoliv ublížit - zvlášť kamarádovi, se kterým se známe odmala. Bydleli jsme vedle sebe, jeho maminka je pro mě něco jako teta. Nevím, jak se to mohlo stát," řekl dnes Nusbaumer soudu.

Napadený muž si myslel, že ho útočník jen plácl po krku, ke svému překvapení si ale z místa "poplácání" vytáhl nůž. Poté upadl do bezvědomí. Zranění však shodou náhod nebylo vážné a nezanechalo žádné následky, protože zbraň minula cévy. Součástí uloženého trestu je i ambulantní protialkoholní léčení. Nusbaumer byl totiž v době útoku silně opilý a s alkoholem má dlouhodobý problém - podle vlastního vyjádření pil až 18 piv denně.