Podle albánských tradic se prý útočník omluvil zraněnému i jeho rodině – a tím měla být věc vyřízena. Nebyla, i když Salihu poslal omluvy rovněž hotelu, před nímž se krvavý incident odehrál předloni na podzim, a také české policii. Nepřítomnému cizinci v pátek trestní senát Stanislava Králíka nepravomocně vyměřil desetiletý trest.

Incidentu, jehož dějištěm se 5. října 2013 stala Pobřežní ulice, předcházelo setkání v hotelovém baru. Tam starší z mužů, který se podle vlastních slov věnuje boxu, Salihua uprostřed noci vyhledal a vyzval ho, aby si šli věn něco vyříkat. Ve vzkazu, který obžalovaný poslal soudu, se hovoří o tom, že právě tomuto muži se snažil vyhýbat; od krajanů totiž věděl, že s ním chce zúčtovat kvůli údajné pomluvě. Dokonce prý hrozil, že ho zabije.

Salihu také bez dlouhých úvodu dostal pěstí do obličeje. Karta se obrátila, když vytáhl nůž a boxera pobodal. Vážně ho zranil na noze a pokusil se i o bodnutí do hrudníku. Už úraz, který pobodanému způsobil, by ale bez lékařské pomoci vedl k vykrvácení.

„Jen jsem se bránil," napsal obžalovaný soudu. Nešlo o nutnou obranu, konstatoval ale soudce Králík. Stěžení je podle jeho slov nahrávka bezpečnostních kamer, podle níž Salihu z místa odešel, aniž pobodanému poskytl či zajistil pomoc.

Urovnáno a uzavřeno, shodli se protivníciProti verdiktu se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu. A pokud by se uprchlý odsouzený později vrátil do České republiky (což platí i pro případ, že by k nám byl vydán na základě mezinárodního zatykače) má také právo žádat opakování procesu za své účasti.

Sám Špejtim Salihu soudu vzkázal, že se v cizině neskrývá před českou spravedlností; žije s rodinou ve své domovině, kam se po činu uchýlil z obavy před možnou pomstou pobodaného a jeho přátel. Nyní už z jeho pohledu je ale věc urovnaná a uzavřená – a poškozený vystupující v roli svědka v jednací síni potvrdil, že to tak vidí i on.