VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za plánování vraždy z věznice soud vyměřil patnáct let

Praha - Před rokem byl zproštěn obžaloby, nyní před stejným trestním senátem dostal 15 let za přípravu vraždy spoluobviněného. Zatím nepravomocně. „Je vinen," slyšel v jednací síni Městského soudu v Praze padesátiletý Václav Špaček z Rokycanska.

27.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Ten se podle obžaloby předloni v srpnu a v září snažil z vazby v ruzyňské věznici nechat zabít svého spoluobviněného. Někdejšího kumpána v kauze rozsáhlých podvodů; o 10 let mladšího muže z Berounska, který prý porušil dohodu, že nebudou na policii vypovídat - a detektivům ze středočeské hospodářské kriminálky tím poskytl důkazy. Ze Špačkova pohledu navíc proti němu vypovídal nepravdivě.

Z trojice kompliců podílejících se na operacích, které i podle jeho vlastních slov nebyly v pořádku, skončil za mřížemi pouze Špaček. Muž, který k jeho nelibosti mluvil, i tehdejší Špačkova partnerka byli stíháni na svobodě. A právě družku, která za ním do věznice docházela na návštěvy (kde rozhovory byly odposlouchávány) a s níž udržoval i čilý telefonický a písemný styk, podle nynějšího verdiktu Špaček pověřil zajištěním vykonání ortelu.

Vrahem se měl stát jejich známý, ukrajinský dělník Petr, který pro ně už dřív pracoval na stavbách. Dostat za to měl 50 tisíc korun. Ano, tahle částka je malá. Za odstranění nepohodlné osoby až nezvykle nízká. Z pohledu soudu ale není nereálná, jestliže se vezmou v úvahu všechny souvislosti: nešlo o rizikovou oběť a pachatelem se neměl stát profesionální nájemný vrah, ale člověk zvyklý na nízké výdělky za vykonávání pomocných prací…

Uklidit - nikoli odklidit

Tyhle úvahy ale Špaček odmítá. Nepohodlného muže prý nechtěl zlikvidovat, ale „uklidit". Ano, uklidit - nikoli odklidit. Šlo o to najít mu bydlení a zajistit pomoc s přestěhováním do Polska nebo na Ukrajinu. „Vždyť on sám vypověděl, že jsme se bavili, že odjede," argumentoval obžalovaný v jednací síni, jenž prý chtěl stěhování zaplatit, aby dotyčný zmizel.

Obhájkyně Petra Karbanová navíc připomněla, že klient spontánně mluví poněkud nezvykle. A neměla tím na mysli, že místo pojmu „aby zmizel" použil výrazu „aby byl v p…". Vždyť i psycholožka, která ho vyšetřovala v pankrácké věznici, zaznamenala jeho slova, kdy o sobě hovoří, že je v kriminále „mrtvej", „uklizenej".

Ve skutečnosti události nedospěly ani k vražednému útoku, ani ke stěhování. Ale soud, který loni na jaře vynesl zprošťující verdikt, nyní svůj pohled změnil. Rozhodl o vině. Předsedkyně senátu Silvie Slepičková připomněla, že obžalovaný skutečně na dálku chystal vraždu. „Plánoval zmaření lidského života jen proto, aby zmařil vlastní trestní stíhání," konstatovala.

Člověk bez zábran

Podle Slepičkové její senát nyní vycházel z pokynů Vrchního soudu v Praze, k němuž loni podala odvolání státní zástupkyně Jana Hronková a který v září nařídil nové projednání věci s důkladnějším posouzením důkazů, jejich vzájemných souvislostí a s doplněním dokazování v podobě nového psychologického posudku.

Co z něho vyplynulo? Obžalovaný je člověkem bez zábran, shrnula soudkyně Slepičková. Znalkyně Tereza Soukupová jej označila za jedince s výrazně egocentrickým a egoistickým zaměřením, který se kvůli vlastnímu prospěchu nerozpakuje překračovat sociální normy, jednat způsobem, který není společensky přijatelný - a současně má snahu prezentovat se sociálně příznivě. Posudek také hovoří o agresivitě, rysech disociální poruchy osobnosti a o nízké míře empatie - přičemž to, co je obžalovanému kladeno za vinu, by odpovídalo jeho osobnostním charakteristikám.

Obhájkyně Karbanová ale vrtí hlavou. Tom, že má klient disociální rysy, ještě neznamená, že ho vedou k tomu, aby vraždil, namítá. „Ano, páchal majetkovou trestnou činnost, ale ne útok na fyzickou integritu kohokoli," připomněla Karbanová. Přidává se i její klient. „Ano, já se snažil ovlivnit vyšetřování - ale prostřednictvím právníka," zdůraznil. O muži nehovořil náhodou. V majetkové kauze, kvůli níž skončil za mřížemi, ho nehájí Karbanová, ale jiný advokát.

Zabít kapra či slepici? Problém!

Už loni se Špaček v jednací síni podivoval, proč jeho bývalá partnerka vypověděla, že se s ní při jejích návštěvách ve věznici domlouval na vraždě nepohodlného svědka. „Já jsem sice zlodějíček a podvodník, ale zabít jsem nikoho nechtěl," dušoval se s argumentem, že by se nemohl podívat do očí svým dětem, manželce i rodičům. „Jsem jen obyčejný člověk; nedokázal bych s tím žít. Já mám problém s tím, že nedokážu zabít vánočního kapra nebo slepici," přesvědčoval trestní senát.

Nyní s odkazem na výpovědi svědků nabídl vysvětlení: žena, který bývala společnicí v jeho podnikání i v jeho životě, se prý rozhodla využít toho, že zmizel za mřížemi. „Fakturovala a čerpala hotovosti, oslovila několik mých známých a vytáhla z nich peníze. A šlo o vysoké částky - i od mojí rodiny," přesvědčoval soud.

Naopak státní zástupkyně Martina Liolias Klimešová, která se kauzou zabývala nyní, připomněla, že ženina výpověď není osamocená, ale důkazy o jejím úkolování za účelem likvidace svědka přinášejí i odposlechy z návštěv ve věznici a korespondence. Ty současně dokládají, jak se tlak ze strany obžalovaného zvyšoval. „Uklizení svědka měla žena zajistit likvidací přes další osoby," nepochybuje žalobkyně, která má jasno i v tom, co bylo motivem: snaha dostat se z vazby.

Argumenty obou stran nepochybně zazní znovu i u pražského vrchního soudu, jehož odvolací senát bude okolnosti případu opětovně posuzovat.

Krádeže, podvody, fingovaná loupežInvalidní důchodce, který se podle aktuálního verdiktu soudu snažil zpoza mříží zosnovat vraždu, má s justicí zkušenosti i z minulosti, kdy páchal trestnou činnost majetkového charakteru. V letech 1996 a 1997 odešel s podmínkami od Okresního soudu Plzeň-město, následně mu dvakrát vyměřil peněžité tresty provázené rozhodnutím o propadnutí věci Okresní soud v Rokycanech. Tři roky nepodmíněně mu pak za krádež vyměřil v roce 2002 Krajský soud v Plzni (a po odpykání části trestu byl odsouzený na podmínku propuštěn).

Do vážnějších střetů se zákonem se pak dostal v posledních letech. Loni 25. listopadu vynesl Krajský soud v Praze verdikt nad skupinou osob obžalovaných z podvodů. Právě to je kauza, kvůli níž se Václav Špaček ocitl ve vazbě; podle jeho vlastních slov v ní šlo o obchody s pohonnými hmotami a zemními stroji. Prozatím nepravomocně dostal osmiletý trest, který si má odpykat ve věznici s ostrahou. Padly i další tresty.

Čtyřicátník z Berounska, což je onen muž, který se údajně měl stát obětí vraždy, dostal 3,5 roku ve věznici s dozorem poté, co byl částečně uznán vinným a částečně zproštěn obžaloby. Žena, která dojížděla na návštěvy do ruzyňské věznice, vyvázla s podmínkou - dostala 2,5 roku s odkladem na tříletou zkušební dobu. Na písemné vyhotovení rozsudku se prý zatím čeká; kauza pak ještě poputuje před odvolací senát Vrchního soudu v Praze.

Aktuálně stojí Špaček před středočeským krajským soudem ještě v dalším líčení. Společně s dalšími dvěma obžalovanými se zpovídá z podílu na krádeži nákladu cigaret za 5,3 milionu korun, které na počátku ledna 2012 zmizely za Praze-západ během převozu z Chýně do Rudné. Případ byl původně ohlášen a také řešen jako loupež, středočeští kriminalisté ale po 14 měsících dospěli k závěru, že přepadení pachatelé pouze fingovali.

Řidič prý podle předchozí domluvy odstavil nákladní vůz u rybníka v Jinočanech, kde pachatelé přeložili náklad do své dodávky. Následně měli nahrát situaci tak, aby odpovídala přepadení pistolníky maskovanými kuklami, které pak šofér, pro větší hodnověrnost dokonce „vybavený" lehkým zraněním, skutečně ohlásil. To ale již byl vykradený mercedes převezen k autobusové zastávce v Nučicích.

V tomto soudním jednání stále trvá dokazování; hlavní líčení bylo odročeno na konec března. Špaček se podle obžaloby měl starat o rozprodej cigaret dalším osobám.

Autor: Milan Holakovský

27.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
22

Úřad pro kyberbezpečí: Vypátrat původ útoku na ČSÚ bude obtížné

Představitelé SPD a zástupci hnutí ANO jednali 23. října v Praze o možné povolební spolupráci. Na snímku šéf SPD Tomio Okamura (vpravo) a místopředseda hnutí Radim Fiala přicházejí na schůzku do Poslanecké sněmovny.
AKTUALIZOVÁNO
9

Okamura jedná s ANO: Chceme prosadit náš politický program

AKTUALIZOVÁNO

Předsedou poslaneckého klubu STAN byl jmenován Farský

Už v neděli ustavili klub sněmovní nováčci Piráti. Dnes je následovalo hnutí Starostové a nezávislí (STAN), za předsedu byl zvolen lídr voleb Jan Farský. Místopředsedy se stali Vít Rakušan a Věra Kovářová.

Babiš pokračuje v povolebních jednáních, sejde se se Zemanem

Vítěze sněmovních voleb, předsedu hnutí ANO Andreje Babiše dnes přijme prezident Miloš Zeman. Babiš bude také pokračovat v povolebních vyjednáváních se zástupci dalších stran nové Sněmovny. Zahájil je v neděli schůzkami s KSČM, STAN a ČSSD.

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledky voleb, ukázal průzkum společnosti Median. Podle průzkumu většina lidí nemá obavy o budoucnost demokracie v zemi, dotázaným by ale vadilo, kdyby vládu měl vést trestně stíhaný člověk.

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Šéf vítěze voleb hnutí ANO Andrej Babiš přemlouval hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ke koaliční spolupráci, ale marně, řekl novinářům po dnešní zhruba hodinové schůzce s Babišem předseda Starostů Petr Gazdík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT