Vůz explodoval 22. dubna 2015 dopoledne na parkovišti mezi panelovými domy v Milánské ulici. Parkoviště leží na trase, kudy chodí děti do nedaleké školy a školky. Výbuch rozmetal části auta do třicetimetrové vzdálenosti, chodci nebyli zasaženi jen náhodou. Za pokus o obecné ohrožení muži hrozilo 12 až 20 let vězení.

Muž zranil svou ženu 

„Máme za to, že se jedná o naprosto specifickou záležitost, kdy trestní sazba evokuje útok mnohem razantnějším způsobem. Jednalo se o velice amatérsky zhotovenou nálož a následky výbuchu rozhodně nebyly takové, jak se nyní v Evropě děje," prohlásil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Sedmapadesátiletý muž zranil svou o 16 let mladší ženu, protože se domníval, že ho podvádí. Tvrdí, že ji nechtěl zabít, ale jen vystrašit. Bombu sestrojil v prádelně domu, kde bydleli. V autě, s nímž žena jezdila, potom nálož připojil k zapalování a brzdovým světlům. Výbuch nastal poté, co žena po nastartování vozu sešlápla brzdový pedál.

Snížení trestu nebylo na místě 

Pražský městský soud cizinci v červnu uložil osmiletý trest, protože přihlédl k jeho nízké inteligenci, dlouhodobě nahromaděnému stresu a také k tomu, že výbuch neměl fatální následky. Podle státní zástupkyně Marcely Kratochvílové ale snížení trestu pod zákonnou sazbu vůbec nebylo na místě mimo jiné proto, že muž útok velmi promyšleně a pečlivě naplánoval.

Mezi původní vyšetřovací verze policie patřilo i to, že za explozí mohl stát boj konkurenčních podnikatelských skupin. Vietnamští manželé totiž v hlavním městě vlastní síť nehtových studií.

Čtěte také: Soud snížil trest za vraždu na Florenci na 15 let, vraha vyhostil