Podle verdiktu léčil v letech 2008 až 2010 svého známého, původně movitého podnikatele, s dlouhodobými problémy v oblasti konečníku tak, že u něj vypěstoval závislost na tišícím opiátu dolsin. Senát Veroniky Čeplové se ztotožnil s tvrzením obžaloby, že tak činil proto, aby mohl z pacienta mámit peníze - a to v přemrštěných částkách. Měl tak získat 11,5 milionu korun.

Zatímco životní úroveň úspěšného podnikatele rapidně klesala, standard lékaře a jeho rodiny podle soudkyně v přímé úměře stoupal; Čeplová naznačila, že šlo přímo o „ždímání" bezmocného muže. Ten se nakonec zabil v autě u Mělníka, kam cestoval právě za Pavlem Brejlou.

Případ půjde k vrchnímu soudu

Nepravomocným verdiktem soud lékaři ve středu vyměřil 7,5 roku vězení, sedmimilionové peněžitý trest (v případě nezaplacení si má odsedět další tři roky) a zákaz výkonu lékařské praxe v maximální možné době trvání na 10 let.

Na svobodě stíhaný Pavel Brejla vinu odmítá. Tvrdí, že léčebný postup nebyl zvolen špatně - a chyby vidí jen v tom, že pacientovi, kterého označuje za kamaráda, chtěl nadstandardně vyhovět a že od něho přijal drahé dárky. Okamžitě se odvolal. Případ tak ještě bude posuzovat pražský vrchní soud.