Pro Miroslava Pince, který podle pravomocného verdiktu uměleckou fotku ze 20. let minulého století odnesl, má toto dílo hodnotu šest let svobody.

Původně mu za krádež vyměřil pražský městský soud čtyři roky, ve čtvrtek mu odvolací senát Vrchního soudu v Praze ještě dva roky přidal. Za krádež si tak má 33letý recidivista Pinc odsedět šest let; na povinnosti nahradit čtyřmilionovou škodu za poničení díla, kterou rovněž loni v říjnu stanovil městský soud, verdikt odvolacího senátu nic nemění.

Vinu stále odmítá

Ani pravomocný rozsudek ale nemusí být konečný. Lze ještě očekávat využití mimořádného opravního prostředku v podobě dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Odsouzený Pinc totiž dlouhodobě tvrdí, že s krádeží neměl nic společného. „Vůbec jsem v muzeu nebyl," zopakoval i ve čtvrtek v jednací síni vrchního soudu.

Odhalení pachatele se sice protáhlo – kriminalisté, státní zastupitelství ani soudci ale nepochybují, že se podařilo dopadnout správného muže. Nejpádnějším důkazem jsou testy DNA vycházející z rozboru stop, které pachatel zanechal při vyřezávání fotky z rámu. Na tom totiž zůstala trocha krve.

Pomohl registr

Před čtyřmi roky v neděli 13. března odnesl zloděj Drtikolův snímek z muzejní expozice zcela nepozorovaně. Dílo viselo na zdi v rámu, z něhož ji pachatel vyřízl.

Krádež zaměstnanci objevili až v pondělí. Už několik dnů přišla ze zámoří informace o nalezení díla – fotografie byla anonymně nabízena k prodeji v Kalifornii obchodníkovi Josephu Bellowovi, přičemž se při jejím prověřování přišlo na to, že informace o odcizení figuruje v londýnském registru kradených uměleckých děl.

Po dvou týdnech dorazila zajištěná fotografie zpátky do Prahy – právě přes Londýn.

Zmařená operace

K dopadení pachatele ale ještě bylo daleko. Obžalovaného se jako zloděje se podařilo odhalit až po dvou letech – počátkem června roku 2013. Kriminalisté si stěžovali, že jim informace o nalezení díla, která se objevila v médiích, zmařila připravenou operaci – detektivové prý v zahraničí chystali schůzku s podezřelým mužem, nitky k němu vedoucí se ale přerušily poté, co o podrobnostech aktuálního vývoje případu informovala média.

K případu se ale pražští kriminalisté vraceli – a při opětovném vyhodnocování všech zjištěných okolností se jim dařilo odhalovat poznatky a skutečnosti, které je postupně a velmi zvolna přibližovaly odhalení pachatele.

Před dvěma roky Tomáš Hulan z ředitelství pražské policie připomněl, že jde o recidivistu, který byl několikrát stíhán pro majetkové delikty. „Za zmínku stojí skutečnost, že nedlouho před zadržením byl propuštěn z výkonu trestu," poznamenal tehdy s dodatkem, že v případě prokázání viny může být ve hře až 10letý trest.

František Drtikol (1883 - 1961) je považován za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů. V polovině 20. let 20. století experimentoval s myšlenkou vlny a vytvořil několik pracovních verzí a jednu konečnou. Nejslavnější a nejvíce vystavovaná definitivní verze této fotografie je ale uložena v muzejním depozitáři.