„Řidič škodovky se zeleného signálu dočkal o něco dříve – a mezitím se policistům snažil ztratit v postranních uličkách. Na základě toho policisté pojali podezření, že by řidič mohl být pod vlivem alkoholu nebo drog," konstatovala s tím, že dotyčného se členové hlídky rozhodli najít, zastavit a zkontrolovat. „Podařilo se jim to v nedaleké ulici Jindřicha Plachty," konstatovala.

Dechová zkouška s výsledkem přesahujícím jedno promile ukázala, že se policisté v prvotním odhadu nemýlili. Řidič, kterého policisté zadrželi, ještě stačil předat klíče od auta spolujezdci – s pokynem, aby zajistil jeho přeparkování. Policisté mu k tomu přidali dobrou radu: aby manévry s autem zařídil jinak, než že se za volant posadí sám. I muž sedící vedle šoféra jim totiž připadal opilý.

Sami z místa sice odjeli – zadrženého řidiče odváželi k lékařskému vyšetření – na odstavené auto ovšem upozornili operačního důstojníka. Připomněli svá zjištění a doporučili, aby sledoval kamerový systém – a v případě, že se muž rozjede, aby na místo poslal hlídku.

Zadržení řidičského průkazu

Sledovat dění pomocí kamer nebylo třeba dlouho; auto se rozjelo již po dvou minutách. Vlastně ani to ne: po necelých dvou minutách. A za volant se skutečně posadil spolujezdec.

„Operační důstojník proto zpátky na místo poslal stejnou hlídku, která muže zastihla právě ve chvíli, kdy se snažil zaparkovat," konstatovala Martínková. Opět následovala dechová zkouška – a znovu s pozitivním výsledkem: tentokrát to dělalo přes 1,5 promile. Další policisté, kteří mezitím dorazili, zadrželi i tohoto muže.

„Oba opilí cizinci ve věku 36 a 40 let byli převezeni k lékařskému vyšetření a následně pak na policejní služebnu, kde jim policisté zadrželi řidičské průkazy a sdělili jim podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky," konstatovala Martínková.

U soudu by v případě uznání viny mohl padnout verdikt hovořící nejenom o zákazu řízení, ale také až o ročním pobytu ve vězení.

Čtěte také: Po nárazu utíkali z místa nehody řidič i spolujezdec